Minerały : CYNK – minerał piękna

Cynk podnosi atrakcyjność nie tylko urody, ale całego życia przez to, że dba o zmysł smaku, zapachu i wzroku. Odpowiada za zapamiętywania i wspomnienia oraz zdecydowanie wzmacnia nasz system immunologiczny.

Cynk znajduje się w każdej komórce naszego ciała, a wszczególności w  komórkach oczu, wątroby, mózgu, mięśni. Ponadto wchodzi w skład ponad 300 enzymów trawiennych, bierze udział w magazynowaniu insuliny, metabolizmie białek i węglowodanów. Cynk zdecydowanie dobrze wpływa na dolegliwości prostaty. Cynk neutralizuje szkodliwe działanie metali ciężkich i poprawia przemianę materii.

Cynk – zapotrzebowanie!

Zapotrzebowanie tego minerału wynosi 15g na dobę, a u kobiet w ciąży 30g. Szczególnie ludzie starsi powinni dbać o dostarczanie organizmowi tego minerału.

Cynk wydalany jest z potem, w czasie intensywnego pocenia tracimy go nawet 3 mg na godzinę, jego utratę powodują również stres, papierosy, kawa i alkohol, wiążą go i wypychają z naszego organizmu

Cynk – ile i gdzie go szukać?

Najbogatsze w łatwo przyswajalny cynk są ostrygi. Spożycie już 25g świeżych lub 15g wędzonych ostrych pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten minerał. Trochę trudniej przyswajalny jest również w warzywach, pełnoziarnistym pieczywie, jajach, wątróbce, owocach morza, rybach , pestkach dyni.

Dzienną dawkę dostarczysz również w 170g wątróbki cielęcej, 300g pieczonego indyka, 7 krabach(!), 150g pestek dyni.

Aby ułatwić wchłanianie cynku, najlepiej przyjmować go na czczo, rano, pod czas śniadania lub w postaci suplementów – przed pierwszym posiłkiem. Cynk działa razem z witaminą A – należy więc pamiętać o odpowiednim balansie między tymi składnikami.

Cynk – niedobór!

Objawy niedobory cynku zobaczysz najszybciej w lustrze po stanie skóry (trądzik, wypryski, zapalenia,  przebarwienia, zmarszczki, rozstępy, zaburzenia pigmentacji), po stanie włosów (wypadanie i zmatowienie), po stanie paznokci (łamliwość, rozdwajanie się).

Przedłużający się deficyt skutkuje zaburzeniem smaku i węchu, ospałością, zaburzeniami pamięci, zaburzeniem widzenia, suchością gałek ocznych.

Niedobór cynku u dzieci może skutkować zahamowaniem wzrostu, narażeniem na cukrzyce i epilepsje.

Cynk – nadmiar!

Nadmiar cynku powoduje wypychanie miedzi z organizmu – skutki opiszemy przy minerale miedzi. Nadmiar odkłada się w nekach i wątrobie powodując objawy zatrucia

Dobrodziejstwo cynku!

Układ odpornościowy nie będzie pracował prawidłowo, jeśli zabraknie cynku. To właśnie ten minerał obok witaminy C najskuteczniej walczy z infekcjami, ponadto bierze udział w wytwarzaniu przeciwciał i powstawaniu białych ciałek krwi.

Odgrywa dużą rolę w prawidłowej pracy siatkówki (plamki żółtej). Wpływa na łagodzenie podrażnień oczu, niedobór powoduje degenerację komórek siatkówki oka.

Najnowsze badania naukowców potwierdzają, że nawet niewielki niedobór może upośledzić sprawność umysłową i pamięć.

Włosy dzięki cynkowi stają się mocne, błyszczące i szybciej rosną. Cynk to nieodzowny składnik kosmetyków do skóry, i włosów.

Bogate w łatwo przyswajlany cynk ostrygi - strefaZdrowie.pl

Bogate w łatwo przyswajlany cynk ostrygi – strefaZdrowie.pl

Pawro na podstawie artykułu: Haliny Żurawskiej i

Z cyklu minerały czytaj również:

chrom, cynk, fosfor, potas, magnez,mangan, selen, sód, wapń.

 

email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *