Potas wpływa n pracę mózgu i reguluje gospodarkę wodną organizmu oraz według ostatnich odkryć jest doskonałym lekiem na nadciśnienie, obniża ciśnienie krwi. Potrzebują go dzieci w procesie wzrostu. Jest potrzebny do prawidłowego spalania węglowodanów i białek, uczestnicząc w wytwarzaniu energii.
Potas – zapotrzebowanie!
Zapotrzebowanie tego minerału wynosi 400 mg na dobę. Ludzie starsi oraz dzieci i młodzież powinni przyjmować podwójną dawkę. O dodatkową dawkę powinni dba ć także sportowcy, ludzi pracujący fizycznie. Jeżeli często korzystasz z sauny lub jesteś na diecie niskokalorycznej lub intensywnie się pocisz również musisz zwiększyć dawkowanie potasu.
Letnie upały także zwiększają zapotrzebowanie na ten minerał jak i stres, przyjmowanie leków moczopędnych, astma, alergie czy reumantyzm.
Potas- gdzie go szukać?
Dzienna dawka potasu znajdziemy w kawałku melona, pół awokado, pieczonym ziemniaku, 10 suszonych morelach, miseczce fasoli, małym dzwonku makreli lub łososia, jednym śledziu, małej puszcze sardynek, 85 g gotowanego szpinaku, 200 ml soku pomidorowego lub pomarańczowego, 2 marchewkach, 1 bananie, szklance chudego mleka, 55 g orzechów ziemnych. Jak widać o potas nie jest trudno.
Można przyjmować go także w postaci płynnej, zawierają go herbaty zielone oraz herbata rooibos.
Z ciekawostek warto wiedzieć, że o wiele więcej potasu jest w ziemniakach pieczonych czy gotowanych na parze niż gotowanych w wodzie, odcedzając ziemniaki wylewmy makroelementy z wodą.
Potas – niedobór!
Potas opuszcza nasz organizm z wodą, głównie z moczem i potem. Wymioty i biegunki również skutecznie pozbawiają nasz organizm tego minerały. Potas jest również wypłukiwany przez alkohol i kawę jak i nadmiernie solone potrawy.
Objawami niedoboru są: osłabienie, zawroty głowy, migreny, kołatanie serca, osłabienie pamięci, nadwrażliwość na zimno, skłonność do zaparć, swędzenie skóry, psucie się zębów, problemy z cerą, drgawki powiek, bezsenność, bóle stawów.
Niewystarczająca ilość potasu może spowodować zahamowanie wzrostu u dzieci.
Potas – nadmiar!
Przedobrzyć z potasem jest trudno, ponieważ organizm potrafi szybko wydalić go z potem i moczem. Jednak długotrwałe przedawkowanie skutkuje mrowieniem w rękach i okolicy ust i języka, osłabieniem siły mięśni, skurczami mięśni, arytmia serca.
-
Dobrodziejstwo potasu!
Potas opóźnia proces stwardnienia naczyń krwionośnych, dzięki czemu przeciwdziała procesom miażdżycowym. Od niego zależy nasza sprawność fizyczna, gdyż spełnia podstawową rolę w skurczu mięśni oraz bierze udział w przekazywaniu impulsu między mózgiem a mięśniami.
Nasze serce potrzebuje potasu do uaktywnienia enzymów wewnątrzkomórkowych do wytwarzania energii oraz pobudza je do skurczu podczas wysiłku. Prawidłowy poziom potasu wzmacnia układ krwionośny i usprawnia jego działanie. Osoby dbające o poziom potasu zabezpieczają się przed udarem mózgu, ich naczynia mózgowe dłużej pozostają elastyczne.
Z cyklu minerały czytaj również:
chrom, cynk, fosfor, potas,magnez,mangan, selen, sód, wapń.
przygotował: pawro