Magnez jest jednym z minerałów, który odpowiada za mocne zęby i kości. Aktywuje ponad 300 enzymów. Normalizuje pracę serca i całego układu nerwowego. Minerał ten wzmacnia koncentrację i pomaga jaśniej myśleć, a jednocześnie odpowiada za spokojny i efektywny wypoczynek pod czas snu.
Magnez – zapotrzebowanie!
W organizmie przeciętnego człowieka powinno być około 30 g magnezu. 50% tej ilości organizm gromadzi w kościach, 45% w płynach wewnątrzkomórkowych i 5% w zewnątrzkomórkowych. Niestety minerał ten nie pozostaje tam na stałe – podlega wydalaniu również z kości.
Kobiety powinny dostarczać go 320 mg dziennie, mężczyźni ok. 400 mg dziennie. Przyjmując go w postaci suplementu, róbmy to podczas spożywaniu posiłków.
Zwiększoną dawkę powinni przyjmować: starsze osoby, kobiety w ciąży, sportowcy, osoby pracujące fizycznie, ludzie pracujący w stresie, osoby przepracowujące się psychicznie, osoby na dietach odchudzających, osoby nadużywające kawy, alkoholu, herabty, cukru, palące papierosy, wielbiciele saun.
Magnez – gdzie go szukać?
Najbardziej bogatymi źródłami magnezu jest gruboziarnista kasza gryczana, ziarna zbóż, otręby pszenne, orzechy, banany, awokado, kakao, czekolada, warzywa zielone, warzywa strączkowe.
Dzienną dawkę zaspakaja: 60 g pestek dyni, 80 g kakao, 100 g natki pietruszki, 120 g migdałów, 130 g kaszy gryczanej, 2 duże jabłka.
Zioła takie jak dziurawiec, siemię lniane, koper, mięta czy szałwia też należą do dobrych źródeł magnezu.
Magnez – niedobór!
Niestety niedobór magnezu zdarza się bardzo często, w dużej mierze wpływa na to niedobór minerałów w glebie. W ostatnich kilkudziesięciu latach zawartość magnezu w glebie spadła o połowę, a co wiąże się, ze spadkiem tego pierwiastku w uprawach.
Objawy niedoboru to: skłonność do płaczu, wahania nastrojów, osłabienie, nerwowość, depresja, zaburzenia snu, zawroty głowy, problemy z koncentracją, bolesne skurcze mięśni, drgania powiek, drętwienie kończyn, wypadanie włosów, próchnica zębów.
Długotrwały niedobór może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, zawału, bólów kości, chorób psychicznych a u dzieci zaburzenia wzrostu i rozwoju psychicznego.
Na szczęście wzbogacenie codziennej diety w magnez szybko niweluje objawy niedoboru.
Magnez – nadmiar!
Przedobrzyć z magnezem jest trudno i najczęściej zdarza się przy nadmiernej suplementacji. Objawia się wymiotami, nudnością, sennością i mrowieniem kończyn.
-
Dobrodziejstwo magnezu!
Magnez wraz z innymi substancjami jak wapń czy witamina D bierze udział w tworzeniu kości i zębów. Uczestniczy w przemianie węglowodanów, białek i tłuszczów. Odgrywa kluczową rolę przy skurczach mięśni w tym serca. Zapobiega miażdżycy konserwując naczynia włosowate. Chroni przed powstawaniem kamieni nerkowych przez kontrolowanie poziomu wapnia.
System nerwowy jest uzależniony od poziomu magnezu, jego właściwy poziom sprawia, że jesteśmy mniej podatni na stres i zmęczenie. Magnez jest kluczową substancją dla sprawnego mózgu, dostarcza energii tkankom i komórkom.
Magnez doskonale chroni przed działaniem metali ciężkich: ołowiu, rtęci czy kadmu, blokując dostęp organizmu do szkodliwych substancji. Niestety, gdy poziom magnezu jest zbyt niski, a dostępne są w organizmie metale ciężkie, organizm po nie sięgnie!
Magnez działając w mięśniach skutecznie usuwa bóle, zmęczenie i przynosi odprężenie. Przyczynia się do skuteczniejszego leczenia kontuzji
Uwaga!
Wchłanianie magnezu ułatwia witamina B6, przy zbyt wysokim poziomie wapnia wchłanianie magnezu zostanie ograniczone.
Z cyklu minerały czytaj również:
chrom, cynk, fosfor, potas, magnez, mangan, selen, sód, wapń.
przygotował: pawro