Minerały: FOSFOR – dla wzrostu i rozwoju tkanki kostnej

Jest obecny w każdej komórce ciała , ale głównie koncentruje się w tkankach kostnych, tworzą dobraną parę razem z wapniem. Bierze udział we wszystkich procesach, jakie zachodzą w ludzkim organizmie.

Fosfor mineralny jest ważnym składnikiem odżywczym dla wzrostu i rozwoju tkanki kostnej i miękkiej.  Organizm potrzebuje go również do przemian energetycznych – fosfor w postaci estrów fosforowanych wpływa na magazynowanie i transport energii oraz pomaga uwalniać energię z białek, węglowodanów i tłuszczów. Minerał ten odpowiada za równowagę kwasowo-zasadową oraz współtworzy fosfolipidy, które są budulce dla mózgu, komórek nerwowych, błon komórkowych. Uczestniczy w syntezie kwasu DNA i RNA.

Fosfor – zapotrzebowanie!

Zapotrzebowanie tego minerału wynosi 600-1000 mg na dobę.

Należ jednak pamiętać, że spożywając żywność przetworzoną, wzbogacamy swoją dietę niechcący o dodatkowe dawki fosforu. Różne związki fosforu są stosowane jako antyutleniacze i stabilzatory (E338, E229a, E339b, E340, E450, E451, E452)

Fosfor- gdzie go szukać?

O znalezienie źródeł fosforu nie musimy się martwić. Większość produktów obfituje w ten minerał: sporo zawierają ryby, drób, mięso, , wędliny, pełne ziarno, jajka, orzechy, sery, mleko, fasola, soja, grzyby, kakao, czekolada.

Dzienne zapotrzebowanie pokryje między innymi: 200 g płatków owsianych, 20 g fasoli, 200 g grochu, 300 g twarogu, 4 jajka, 300 g kaszy jęczmiennej.

Fosfor – niedobór!

Niedobór fosforu to rzadkość, skutkuje osłabieniem, utratą wapnia z kości, zaburzenia oddychania, zaburzeniami nerwowymi. Braki fosforu mogą być spowodowane alkoholizmem, złym odżywianiem, biegunkami, wymiotami

Fosfor – nadmiar!

Przeciętny człowiek dostarcza do organizmu zbyt wiele fosforu, co narusza równowagę mineralną, obniża poziom wapnia. Zdrowy organizm dba o właściwy poziom fosforu, nadmiar wydalając przez nerki z moczem. Natomiast niewydolne nerki tracą zdolność pozbywania się nadmiaru fosforu, co powoduje odwapnienie kości, osteoporozy, bólów kości i mięśni.

Dobrodziejstwo fosforu!

Aby fosfor działa w naszym organizmie potrzebuje towarzystwa witaminy D oraz wapnia. Dzięki fosforowi utrzymywane jest właściwe pH w organizmie. Wraz z witamina B wchłania glukozę. Łagodzi bóle pod czas zapalenia stawów i podtrzymuje witalność organizmu.

Fosfor wspólnie z wapniem tworzy hydroksyapatyt , czyli rusztowanie koścca i odpowiada za wytrzymałość kości.

Fosforowe ciekawostki:

  • dietetycy ostrzegają tych, którzy pija duże ilości napojów gazowanych i tych którzy jedzą duże ilości mięsa lub często korzystają z dań błyskawicznych. Taka dieta może spowodować nadmiar fosforu w surowicy krwi i zaburzać wchłanianie żelaza, jak wpływać również na stosunek wapnia do fosforu a to prowadzi do osteoporozy
  • stosunek wapnia do fosforu powinien wynosić 1:1, wtedy zapewniona jest prawidłowa mineralizacja kości
  • fosfor razem z witaminami z grupy B bierze udział w procesach metabolicznych

przygotował: pawro

strefazdrowie.pl - bogactwo fosforu w serach

strefazdrowie.pl – bogactwo fosforu w serach

Z cyklu minerały czytaj również:

chrom, cynk, potas, magnez,mangan, selen, sód, wapń.

 

email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *