Powody depresji i zaburzeń nastroju

Zbliżamy się do takiego okresu w roku, który sprzyja złym nastrojom. Coraz krótszy dzień, coraz mniej słońca, do tego deszczowa aura i depresja gotowa;) Ale to oczywiście zbyt wielkie uproszczenie. Powodów “deprechy” i złych stanów emocjonalnych jest oczywiście wiele, nie będę się zajmował tymi związanymi z pracą lub jej brakiem lub przybywającymi jak fale, te związane z kobiecą fizjologią. Pod lupę bierzemy te związane z żywieniem.

Depresja i zaburzenia nastroju są druzgocącymi problemami zdrowotnymi w dzisiejszych czasach. Kiedy idziesz do lekarza, często zbywają cię receptą, na jeden z wielu popularnych leków antydepresyjnych. Wielu lekarzy nie bierze pod uwagę problemów metabolicznych lub niedoborów żywieniowych, które mogą być “prawdziwym problemem” depresji. Pacjenci nie mają pojęcia, dlaczego czują się okropnie i jak sobie pomóc. Oczekują, że ich lekarz wskaże im realne rozwiązania, niestety ci często wskazują na antydepresanty, które niosą ze sobą całą masę skutków ubocznych i zagrożeń dla naszego zdrowia, przynosząc może chwilową i natychmiastową ulgę, ale jakim kosztem. Tego typu leki powinny być przepisywane po wykluczeniu wszystkich innych przyczyn związanych z naszym żywieniem.

Podajemy ważniejsze niedobory składników odżywczych, które powodują depresję i objawy zaburzeń nastroju:

# 1: Niedobór kwasów tłuszczowych Omega-3: Znajdują się w żywności, takiej jak ryby i olej z nasion lnu. Niedobór omega-3 lub brak równowagi między Omega 3 i Omega-6 może być jednym z czynników przyczyniających się do depresji. Kwasy tłuszczowe Omega-3 są ważne dla funkcjonowania mózgu i psychicznego zdrowia. Pomagają ludziom, którzy cierpią z powodu stanów zapalnych. Badacze odkryli, że u wielu pacjentów z depresją i zaburzeniami nastroju są spowodowane niedoborem kwasów tłuszczowych omega 3.

# 2: Niedobór witaminy D: Ważna dla układu odpornościowego, kości, i zdrowie mózgu. Światło słoneczne jest najbogatszym źródłem naturalnej witaminy D. Journal Clinical Nutrition 21 stycznia 2013 opublikował wyniki badań, które przeanalizowało ponad 18.000 obywateli brytyjskich pod kątem niedoborów witaminy D i zaburzeniami psychicznymi. Okazało się, że u pacjentów z depresją stwierdzano największe niedobory witaminy D. Wyniki badań potwierdziły, że ludzie, którzy mają niedobór witaminy D są narażeni na większe ryzyko rozwoju depresji w późniejszym życiu. Często ludzie pracujący długie godziny w biurze i osoby starsze przejawiają duże braki witaminy D . Wybierz się na spacer. Zagraj w gry z dziećmi na zewnątrz z dala od komputerów i telewizji. Wyjdź z domu na słońce. więcej o witaminie D możesz przeczytać tu:  http://strefazdrowie.pl/witamina-d/

# 3: Niedobór witaminy B: Wiele badań prowadzonych przez neuropsychiatrów udowodnia związek między niedoborem witaminy B i zaburzeniami nastroju, w tym depresji. Można kupić w aptece  kapsułki żelowe zawierające  witaminę B z różnych grupy.

# 4: Niedobory cynku, kwas foliowego, chromu i żelaza: Pacjenci z depresją  często wykazują niedobory minerałów. Uboga, monotonna dieta w tym na pewno nie pomoże. Więcej informacji możesz przeczytać w naszym cyklu artykułów o minerałach: http://strefazdrowie.pl/tag/mineraly/

# 5: Niedobór jodu: Jod jest niezbędny dla tarczycy, aby działał poprawnie. Tarczycy, część układu hormonalnego, jest jednym z najważniejszych gruczołów w organizmie. Tarczyca wpływa na wszystkie funkcje organizmu, w tym temperaturę ciała, reakcje immunologiczne, funkcjonowanie mózgu. Jod znajduje się w żywności, takiej jak ziemniaki, żurawina, algi czy choćby w soli jodowanej.

# 6: Niedobór aminokwasów: Jest 9 niezbędnych aminokwasów, które nie mogą być wytwarzano w organizmie. Musisz dostarczyć je do organizmu przez jedzenie spożywanie wyrobów  wysokiej jakości. Aminokwasy znajdują się między innymi  w mięsie, jajach, rybach, ziarnach, nasionach i orzechach. Musisz jeść wiele różnych produktów spożywczych, aby dostarczyć organizmowi wszystkich aminokwasów niezbędnych, aby zachować zdrowie. Nie wszystkie produkty zawierają wszystkie dziewięć aminokwasów. Twój mózg wykorzystuje aminokwasy znajdujące się w spożywanych pokarmach do produkcji neuroprzekaźników niezbędnych do optymalnego funkcjonowania mózgu. Co to są neuroprzekaźniki i co one mają wspólnego z depresją? Zdrowy mózgu wymaga właściwej równowagi neuroprzekaźników. Niektóre neuroprzekaźniki uspokajają mózg i inne go pobudzają. Ich bilans w mózgu tworzy stabilność emocji i myślenia. Często depresja i inne zaburzenia psychiczne są spowodowane przez brak równowagi neuroprzekaźników.

Może zanim sięgniesz po kolejną pigułkę, spróbuj zmienić coś w swojej diecie, sposobie funkcjonowania. Będzie to rozwiązanie nie na chwilę i doraźne, ale oddziaływające pozytywnie na lata i spokojna starość. Ważne, żeby dostarczać organizmowi regularne i bogate w różne substancje odżywcze produkty. Niestety grzeszymy jedząc szybko i byle jak, często produkty wysoko przetworzone, z dużą ilością  chemicznych dodatków, białej soli, cukru. Produkty te bardziej zapychają niż zaspakajają potrzeby naszego organizmu.

Depresja a właściwa dieta -strefazdrowie.pl

Depresja a właściwa dieta -strefazdrowie.pl

przygotował: pawro na podstawie artykułu m.in. z blogs.naturalnews.com

 

email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *