Liczenie kalorii?! Niekoniecznie! Obalamy mity!

Ciekawe jaka jaka była by twoja reakcja, jakby ktoś Ci powiedział, że możesz schudnąć jedząc więcej kalorii? Niedowierzanie, śmiech, współczucie:)?!

Cóż prawda jest taka, że pojęcie “kalorii” jest znacznie uproszczone, i moim zdaniem, poważnie nieaktualne. Dlaczego?! Spróbuję Ci to przybliżyć, obalając przy okazji parę mitów:

Mit: KALORIE, A NIE JAKOŚĆ WPŁYWA NA WAGĘ
Naukowcy z Uniwersytety na Florydzie wykazali, że ludzie, którzy spożywają więcej przeciwutleniaczy utrzymują niższe BMI, mniejszy obwód talii i dolnej części ciała oraz ogólną zawartość tłuszczu procentowo niższą niż osoby odżywiające się normalnie, mimo tego, że obie grupy spożywały tą samą ilości dziennego zapotrzebowania na kalorie. Mocne wskazanie na to, że substancje odżywcze, a nie kalorie odgrywają kluczową rolę w metabolizmie. Inne badania wykazały podobne efekty. Badacze z Wake Forest University odkryli, że nawet małpy karmione na tym samym poziomie kalorii i tłuszczu,  pokarmami bogatymi w tłuszcze trans osiągnęły cztery razy więcej masy i 30% więcej tłuszczu w okolicach brzucha w porównaniu do zwierząt, które spożywały posiłki złożone z naturalnych tłuszczów roślinnych. Czy potrzeba więcej dowodów na to, że spożywanie 500 kalorii z żywności przetworzonej, zawierające tłuszcze trans, nie ma takiego samego wpływu na organizm jak jedzenie 500 kalorii w posiłku składający się z owoców, warzyw, zbóż całe, białka chudego i serca zdrowego tłuszczu.

Mit: MATEMATYKA JEST PRECYZYJNA
Okazuje się, że żywność, którą spożywamy w rzeczywistości dostarcza mniej kalorii, ponieważ niektóre elementy nie zostają strawione lub następuje tylko ich częściowe trawienie. Niepełne trawienie oznacza, że zamiast wchłaniania do organizmu, gdzie kalorii mają być spalone lub przechowywane, niektóre po prostu podróżują przez układ pokarmowy, aby zostać wydalone jako odpady. Ten typ analizy doprowadziły do niedawnego spostrzeżeniu, że migdały dostarczają około 30% mniej kalorii niż jest wskazane na etykiecie, podczas gdy inne artykuły spożywcze mogą dostarczać więcej kalorii. Ponadto, wiele badań wykazało, że po spożyciu, niektóre pokarmy, jak imbir i chili , lub np. diety wegetariańskie zwiększają tempo przemiany materii, powodując spalanie większej ilości kalorii. W skrócie, 2 + 2 może być równe 6 lub 3!;)

Mit: LICZBY NIE KŁAMIĄ
Większość produktów dopuszcza 20% tolerancji, jeśli chodzi o dokładność wartości kalorycznej opisanej na etykietach. Więc jeśli zjemy posiłek zawierający 1000 kalorii, to może faktycznie zawierać ponad 1200. Jeśli więc spożywamy gotową żywność klika razy każdego dnia, to licznik kalorii możesz przekroczyć  kilka setek więcej niż policzyliśmy. Pójdzmy dalej, jak poinformował jeden z programów telewizyjnych o żywieniu np. mrożonki oraz słodkie przekąski mogą mieć zaniżane informacje o kaloriach nawet  o 68%.

Mit: LICZENIE KALORII JAKO DOBRA STRATEGIA
Czy można liczyć kalorie i nadal przybierać na wadze? Być może. W niedawnym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco naukowcy losowo przydzielili 121 kobiet do jednej z czterech grup. Pierwsze zjadały posiłki do  1200 kalorii dziennie. Drugie jadły normalnie, ale rejestrowały liczbę spożytych kalorii. Trzecie zjadały 1200 kalorii dziennie, ale nie były o tym informowane, a czwarty jadły normalnie, bez liczenia kalorii. Naukowcy odkryli, że kiedy ilość kalorii była ograniczona, poziom kortyzolu, hormonu stresu drastycznie wzrastał. A liczenie kalorii, nawet bez ograniczeń, również kobiety bardziej stresowało. Kortyzol jest znany jako “wzmagacz” apetytu,  szczególnie potęguje apetyt na żywność bogatą w tłuszcze i cukry, co doprowadza do wzrostu tłuszczu w okolicach brzucha. Reasumując ster jaki towarzyszy liczeniu kalorii i jego konsekwencje nie są najlepsza strategią na szybkie zgubienie zbędnego balastu.

Mit: WSZYSTKIE KALORIE SA RÓWNE
Istnieją trzy rodzaje kalorii, których organizm potrzebuje: węglowodany, białka i tłuszczu. Ponieważ każdy wykonuje unikalną funkcję, nie są wymienne, więc dostarczenie odpowiedniej ilość każdego jest ważne. Jednocześnie sposób przyswajania poszczególnych rodzajów kalorii oraz stosunek ich łączenia ze sobą może zupełnie inaczej wpływać na nasz orgaznim. Na przykład, jeśli zjadamy zbyt mało kalorii białka i zbyt wiele kalorii węglowodanów, będzie powodować, że nadwyżki kalorii, węglowodanów będą wysyłane prosto do komórek tłuszczowych. To może prowadzić do przyrostu masy ciała, jak również ubytku masy mięśniowej, suchych, matowych włosów i skóry, brak równowagi hormonalnej oraz osłabienia systemu odpornościowego. Zbyt dużo lub zbyt mało wszystkich trzech typów kalorii może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych, więc uzyskanie określonej liczby dziennych kalorii, bez względu na rodzaj żywności, po prostu nie ma sensu.

Mit: LICZENIE KALORII JEST KONIECZNE
W jednym z ostatnich badań, tylko 12% dorosłych było w stanie dokładnie oszacować liczbę dziennych kalorii potrzebnych dla ich wieku, wzrostu, wagi i poziomu aktywności fizycznej. Jeśli przeszacujesz swoje zapotrzebowanie kalorii, które jest dość nagminne, liczenie nie da pożądanego efektu. Albo, jeśli jakość, równowaga (węglowodwany, białko, tłuszcze), lub nawet pory spożywania kalorii jest niewłaściwa, liczenie może być daremne. Nie twierdzę, że całkowicie należy ignorować liczenie kalorii, ale nie należy przesadnie wiązać z tym skuteczność odchudzania. Lepiej jest wybierać więcej świeżej żywności lub produktów pochodzenia naturalnego, dążyć do równowagi “dobrych” węglowodanów, białek i zdrowych tłuszczów, unikajmy pokarmów zaprawianych dużą ilością chemii. Pomóż funkcjonowaniu ciała optymalnie, jedz śniadanie każdego dnia, aby szybko uruchomić swój metabolizm , jedz w regularnych odstępach czasu, odstępy posiłków około 3-5 godzin od siebie; zwrócić uwagę, jak jesz i przestań, gdy czuje się wystarczająco nasycony, zadowolony, pobudzony i gotowy, aby iść przez dzień. Kiedy dobrze zaczniesz obserwować samego siebie, twoje ciało dostarczy ci najlepszych informacji, ile potrzebuje i kiedy, bez niepotrzebnego stresującego matematycznego kalkulatora. Lepiej odejść od stołu z lekkim niedosytem niż ze zgagą;). Koniecznie ruch, jakikolwiek, zwykły spacer jest lepszy niż fotel i liczenie kalorii. Powodzenia.

 

Pawro

Strefazdrowie.pl - Kalorie liczyć, czy nie liczyć

Strefazdrowie.pl – Kalorie liczyć, czy nie liczyć

 

email

3 comments for “Liczenie kalorii?! Niekoniecznie! Obalamy mity!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *