Bezpieczne kosmetyki dla dzieci

Skórę maleństwa do 3 roku życia należy traktować jak specyficzny typ skóry wrażliwej. Dlatego powinniśmy przywiązywać dużą wagę do tego, jaki skład zawierają kosmetyki pielęgnacyjne dla malucha. Jakich substancji należy zdecydowanie unikać? Które ogólnodostępne produkty znanych producentów są bezpieczne?

Ze względu na cienki naskórek i płaszcz hydrolipidowy, który u małego dziecka nie jest jeszcze dobrze wykształcony, skóra malucha wymaga zdecydowanie innych kosmetyków, niż skóra osoby dorosłej. W kosmetykach dla dzieci nie powinny się znajdować przede wszystkim sztuczne substancje zapachowe, silne konserwanty i sztuczne barwniki – tłumaczy Martin Molčan, dyrektor zarządzający Feedo.pl. – Ich rozpoznanie na długiej liście składników produktu jest trudne, ponieważ większość z nich producenci ukrywają pod skomplikowanymi łacińskimi nazwami.

Krok 1. – Czytaj skład

Zasada numer jeden przy świadomym zakupie, to czytanie etykiet. Lista szkodliwych składników występujących w kosmetykach dla dzieci obejmuje wiele związków, a najpopularniejsze z nich to:

  • Substancje ropopochodne (m.in. Paraffinum Liquid, Syntetic Wax, Paraffin, Mineral Oil, Isoparaffin, Pertolatum) – produkty destylacji ropy naftowej, które tworzą na skórze powłokę, zaburzającą metabolizm skóry, oddychanie komórkowe i powodują tworzenie się zaskórników. Obecne są w większości produktów dla dzieci: w kremach, balsamach, płynach do kąpieli, a nawet w chusteczkach higienicznych.
  • Parabeny (m.in. Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Buthylparaben) – najpopularniejsze substancje konserwujące stosowane w kosmetykach. Ich zadaniem jest wydłużanie trwałości kosmetyku i ochrona przed zepsuciem. Jednak w zetknięciu ze skórą dziecka, mogą one mieć działanie alergizujące.
  • Silikony i olej silikonowy (m.in. Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane) – powodują, że skóra jest gładka i aksamitna, jednak silikonowa powłoka blokuje wnikanie innych substancji i w efekcie zaburza funkcjonowanie skóry.
  • Detergenty (m.n. Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES), Cocamidopropyl Betaine) – te silne substancje są stosowane głównie w preparatach do mycia dywanów, powierzchni i urządzeń, a znajdziemy je również w niektórych mydłach, żelach i szamponach dla dzieci. Podrażniają i wysuszają skórę, zaburzając tym samym naturalną barierę hydrolipidową.

Krok 2. – Sprawdzaj atesty

Oprócz odpowiedniego składu, kosmetyk do pielęgnacji dziecka powinien być oznakowany atestami, czyli rekomendacją instytucji państwowych, które potwierdzają, że produkt spełnia normy bezpieczeństwa dla zdrowia. Jeśli dany produkt posiada atest poważanej instytucji, producent z pewnością umieści taką informację na etykiecie. Gdy kosmetyk posiada atest Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka, jest to znak, że produkt jest bezpieczny – tłumaczy Martin Molčan z Feedo.pl. – Oprócz atestu niezbędne jest również zwrócenie uwagi na termin przydatności i przedział wiekowy, dla jakiego produkt jest przeznaczony.

Krok 3. – Wybieraj mądrze

Spośród szerokiej oferty producentów kosmetyków dla dzieci, ciężko jest dokonać selekcji produktów, które spełnią wszystkie powyższe wymagania. Istnieje na rynku wiele produktów BIO, jednak są mniej dostępne, dlatego większość mam decyduje się na zakup ogólnodostępnych produktów.

Baby in cot

Przykładowe bezpieczne pozycje ze sklepu feedo.pl

Johnson’s Baby – Łagodny płyn do mycia ciała i włosów 3w1 500 ml

Przeznaczony jest do mycia ciała i włosów, może również być stosowany jako płyn do kąpieli. Posiada w składzie Parfum, czyli delikatny zapach, jednak cały skład produktu jest łagodny dla dziecka. Ma atest Instytutu Matki i Dziecka, jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergików. Cena Feedo.pl: 19, 49 zł

 

HiPP Babysanft – Krem ochronny na odparzenia SENSITIVE 100 ml

Produkty HIPP to artykuły, których skład nie wzbudza wątpliwości. Hipp Babysanft – Krem przeciwko odparzeniom, zawiera naturalny BIO olejek migdałowy. Olejek bardzo skutecznie chroni przed wilgocią, zaczerwienieniem i odparzeniami. Dzięki temu kremowi skóra może regenerować się i oddychać. Naturalna lanolina i cynk zapobiegają zawilgoceniu, a panthenol koi i regeneruje skórę. Produkt nie zawiera substancji konserwujących, olejków mineralnych, emulgatorów ani parabenów. Cena Feedo.pl: 12, 74 zł

 

TÖPFER Szampon BIO 200 ml

Ten niezwykle łagodny szampon delikatnie myje włosy i wrażliwą skórę na głowie dziecka. Zalecany również dla dorosłych. Zawiera otręby pszenne i kwiaty nagietka pochodzące z upraw ekologicznych. Nie ma w swoim składzie syntetycznych zapachów, środków barwiących i środków konserwujących. Cena Feedo.pl: 27, 20 zł

HiPP Babysanft – Dziecięce chusteczki nawilżane (4×56 szt.)

Chusteczki pielęgnacyjne HiPP Babysanft składają się tylko ze 100% naturalnej wiskozy pochodzącej z roślinnej celulozy, na którą nie działają mikroorganizmy. Chusteczki nie zawierają substancji konserwujących – są wyjątkowo dobrze tolerowane przez skórę. Zostały nasączone bardzo delikatnym mleczkiem oczyszczającym z dodatkiem ekologicznego olejku migdałowego BIO. Cena Feedo.pl: 26,10 zł

 

email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *