Sprawdź swój mózg, która strona rządzi?!

Natura wyposażyła nas w dwie półkule po to, by każda z nich była w stanie przejąć część funkcji drugiej, w wypadku jej uszkodzenia we wczesnym dzieciństwie . Półkule mózgowe nie są identyczne – mają różne specjalizacje, choć są od siebie zależne.

Lewa półkula odpowiedzialna jest za język mówiony i pisany, logikę, zdolności matematyczne, analityczne i naukowe ( więcej patrz tabelka niżej).

Prawa półkula odpowiedzialna jest za rozpoznawanie kolorów, rytmów, wzorów, prawidłowości, kształtów i ich wzajemnych zależności. W niej swoje źródło ma intuicja, wyobraźnia, poczucie humoru.

Test – sprawdź, która półkula mózgu jest bardziej dominująca?

Badanie – quiz pozwala nam dowiedzieć się więcej o nas samych i naszym sposobie myślenia oraz postępowania. W teście nie ma dobrych lub złych odpowiedzi, jest to jedynie sprawdzenie równowagi między lewą i prawą półkulą mózgu. Badanie mózgu nie mierzy wiedzy. Wynik pokazuje użytkownikom, na ile używa lewej, a na ile prawej półkuli mózgu. Wystarczy wypełnić quiz, aby uzyskać wynik. Dobrej zabawy!

URUCHOM PIERWSZY TEST MÓZGU – QUIZ (jęz. ang) 

DRUGI TEST MÓZGU – ANKIETA 

Dwie strony jednego mózgu

Dwie strony jednego mózgu

Jednak podział na półkule nie jest tak prosty. Obie stale współpracują ze sobą. Kiedy słuchasz piosenki, lewa półkula przetwarza słowa, a prawa muzykę. Dlatego łatwiej uczysz się słów piosenek. Uczysz się bardzo szybko, bo w ten proces zaangażowane są obie półkule.

Podczas nauki w szkole wykorzystujesz częściej lewą półkulę – piszesz, liczysz, analizujesz. Dlatego też masz kłopoty z uczeniem się, zapominasz, nie rozumiesz. Warto zatem, byś w praktyce zaczął wykorzystywać informację o sposobie pracy swojego mózgu. Oprócz słów i liczb wykorzystuj także kolor, rytm, przestrzeń, wyobraźnie i emocje. Wtedy, podczas zapamiętywania, Twój mózg będzie uruchamiał do pracy obie półkule. W myśl słów Konfucjusza: powiedz mi – a zapomnę, pokaż mi – a zapamiętam, pozwól mi przeżyć – a zrozumiem.

Wielkie osobistości wykorzystują w równej mierze obie półkule: Leonardo da Vinci był nie tylko malarzem korzystającym ze swej wyobraźni, wykorzystującym kolor i przestrzeń (prawa półkula), ale także doskonałym konstruktorem, wykorzystującym zdolności matematyczne, logikę (lewa półkula). Albert Einstein – znakomity fizyk (grający na skrzypcach), nigdy nie dokonałby swoich odkryć, gdyby nie wykorzystywał intuicji i wyobraźni.

Musisz wiedzieć, że jeśli w swojej nauce wykorzystujesz lewą półkulę, to jeśli teraz zaczniesz pobudzać do pracy półkulę prawą, to lewa półkula będzie się jeszcze lepiej rozwijać. Znaczy to mniej więcej tyle, że jeśli jesteś świetnym matematykiem, to kiedy dodatkowo zaczniesz zajmować się malarstwem lub muzyką, staniesz się… jeszcze lepszym matematykiem.

Możesz zmusić swój mózg do lepszej współpracy między półkulami także dzięki ćwiczeniom fizycznym. Taka gimnastyka nazywa się „kinezjologią edukacyjną”.

W artykule wykorzystano tekst Andrzeja Pielowskiego.

Przygotował : Pawro

Podzielisz się wynikami?

email

1 comment for “Sprawdź swój mózg, która strona rządzi?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *