Nadciśnienie krwi – rozwiązanie prosto z natury

Schorzenia związane z nadciśnieniem, są najczęstszym powodem naszego kontaktu ze służba zdrowia i przede wszystkim jest przyczyną największej ilości przedwczesnych zgonów osób w wieku 30-60 lat. W roku 2000 problem ten dotyczył 26,5% światowej populacji, co mniej więcej można przeliczyć na 972 miliony ludzi. Niestety ostatnie 10 lat przyniosło 5% wzrost zachorowań. W Polsce nadciśnienie tętnicze rozpoznano u około 11 milionów mieszkańców, czyli dotyczy to co trzeciego obywatela.

W Stanach Zjednoczonych sytuacja wygląda bardzo podobnie – około 67 milionów Amerykanów, czylij 30% populacji cierpi na nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi. Tylko w 2009 roku, wysokie ciśnienie krwi było podstawową przyczyną prawie 350.000 zgonów, co daje średnio 1000 zgonów dziennie. 

Przyczyna nadciśnienia!

Choć wysokie ciśnienie krwi może być wywołane przez stres i inne czynniki zewnętrzne, zła dieta pozostaje jako najistotniejsza przyczyna zachorowań. Dlatego spożywanie pokarmów, które znacząco korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowych jest znakomitym sposobem, by zapobiegać i leczyć zaburzenia ciśnienia krwi w sposób naturalny.  Poniżej wymieniamy te, najbardziej skuteczne.

Jak w sposób naturalny wyrównać ciśnienie krwi

Prawidłowa dieta to jeden z najważniejszych czynników, które mogą ochronić człowieka przed rozwojem nadciśnienia tętniczego. Ważne jest, aby nasze posiłki składały się z dużej ilości warzyw, owoców, tłustych ryb morskich, produktów zbożowych oraz orzechów i nasion. Naukowcy podsumowują swoje badania podstawowym wnioskiem: aby obniżyć ciśnienie krwi należy zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w potas, a ograniczyć spożywane sodu (soli). 

Pokarmy, które obniżają ciśnienie krwi

Paryczki chili doskonałe na nadciśnienie - fot. Amanda Dodds1) Czosnek – aromatyczna i ostra w smaku przyprawa, która od ponad setek lat jest wykorzystywana jako lek i  jest dobrze znany jako pokarm obniżający ciśnienie krwi. Pilotażowe badanie opublikowane w Pharmacotherapy 1993, potwierdza, że u pacjentów spożywających czosnek, zaobserwowano zmniejszenie ciśnienia 5 godzin po zjedzeniu czosnku i znaczące zwiększenie rozkurczowego ciśnienia tętniczego między 5-tą i 14-tą godziną po spożyciu. Ponadto 2009 w czasopiśmie Chemii Rolnej i Żywności podano, że właściwości poprawy ciśnienia krwii przez spożywanie czosnku, jest  skuteczniejsze przez jedzenie świeżo zgniecionego czosnku niż czosnku przetworzonego.

2) Papryczka chilli. – zawierają kapsaicynę, odpowiedzialny za ostry, piekący smak. Kapsaicyna powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych i poprawia przepływ krwi. Na przykład, 2010 Badanie opublikowane w Cell Metabolism pokazuje, że spożywanie długoterminowe kapsaicyny może obniżać ciśnienie krwi nawet u osób z nadciśnieniem genetycznym.

3) Kakao – zwykle występuje w postaci proszku lub śruty kakaowej, to jeden z najbardziej bogatych naturalnych substancji w przeciwutleniacze, zawiera więcej niż 300 fitochemikalii (chemikalia pochodzenia roślinnego, które znane są również jako przeciwutleniacze). Korzyści sercowo-naczyniowe są przypisywane kakao ze względu na wysokie stężenia przeciwutleniaczy i magnezu. Badania opublikowane w roku 2011 w Acta Medica Indonesiana wykazały, że gorzka czekolada (której kaka jest głównym składnikiem) może zmniejszyć ciśnienie tętnicze u pacjentów po upływie 15 dni od spożycia. 

4) Kurkuma – Kurkuma to przyprawa powszechnie stosowana w kuchni arabskiej i azjatyckiej. Jest to między innymi jeden ze składników curry. Kurkuma zawiera kurkuminę, czyli polifenol, który ma właściwości lecznicze. Regularne jedzenie kurkuminy może być dobrym środkiem prewencji chorób sercowo-naczyniowych . Co więcej, kurkumina może być dobrą alternatywą dla pacjentów, którzy nie mogą ćwiczyć.

5) Seler – wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. Warzywo tozawiera cenne substancje, które wpływają na ściany tętnic, rozluźniając je i w efekcie obniżając ciśnienie krwi. Zaleca się zjadanie około 4 łodyg dziennie w celu uzyskania najlepszego efektu.

6) Ryby morskie –  tj. łosoś, tuńczyk, makrela, dorsz, pstrąg, halibut, śledzie i sardynki, są bogate w kwasy omega-3, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, których organizm sam nie syntetyzuje. Mają one działanie rozrzedzające krew, dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się zakrzepów w żyłach i tętnicach. Tym samym obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają zawałom i udarom. Zaleca się spożywanie minimum dwóch 100 g porcji na tydzień.

7) Fasola ma także udowodniony wpływ na zmniejszanie ciśnienia tętniczego. Zawiera ona bardzo korzystny stosunek błonnika do białek w swoim składzie. To połączenie niezwykle skutecznie redukuje poziom cukru i obniża poziom cholesterolu. Fasola zawiera także dużą ilość kwasu foliowego, który obniża ciśnienie krwi poprzez rozluźnienie ścian naczyń krwionośnych i poprawę przepływu krwi.

Konkret na koniec!

Dla wysokociśnieniowców opracowano specjalną dietę zwaną DIETĄ DASH, która już po 2 miesiącach stosowania skutecznie obniża ciśnienie krwi i jest zupełnie bezpieczna. Jej podstawą są pełnoziarniste produkty zbożowe (zaleca się 6-8 porcji dziennie) oraz  warzywa i owoce (4-5 porcji).  U osób z nadciśnieniem ważne jest również zwiększenie ilości potasu, który jest antagonistą sodu, jak również magnezu i wapnia – wspomagają potas w spełnianiu jego funkcji hipotensyjnych. Silnym środkiem obniżającym ciśnienie jest także witamina C.

Źródła dla tego artykułu autor: naturalnews

przygotował: pawro

email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *