Te badania powinien wykonać każdy mężczyzna

Mężczyźni najczęściej chorują na choroby układu krążenia i nowotwory. Często lekceważą profilaktykę lub czekają do momentu, gdy pojawi się ból. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn (10 marca) to idealny moment, aby poznać badania, które należy wykonywać bez względu na wiek.

 strefazdrowie.pl - badanie męższczyznyZdaniem eksperta, choroby układu krążenia i nowotwory to problemy, z którymi niemal każdy spotkał się w swojej rodzinie lub wśród znajomych. “Tymczasem najczęściej panowie „zgrywają” twardzieli, unikają wizyt u lekarza albo odwlekają je w nieskończoność. Nie warto czekać aż coś się wydarzy. Lepiej zapobiegać niż leczyć “– mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Top lista badań dla każdego mężczyzny

Lista badań kluczowych dla mężczyzn nie jest długa. Te kluczowe przedstawia dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie:

  1. Badania moczu i krwi

Stanowią podstawę oceny stanu zdrowia. Nieprawidłowy wynik może sygnalizować niewłaściwe funkcjonowanie narządów wewnętrznych i pojawienie się wielu chorób.

Jak często? Przynajmniej raz w roku.

 

  1. Lipidogram

Pokazuje poziom cholesterolu i jego frakcji oraz trójglicerydów. Jest bardzo ważnym badaniem. Na jego podstawie można ocenić zagrożenie miażdżycą, a w konsekwencji chorobą wieńcową, zawałem serca, czy udarami mózgu.

Jak często? Przynajmniej raz w roku.

 

  1. EKG

Nieinwazyjne badanie, które potrafi wykryć choroby mięśnia sercowego, między innymi zaburzenia rytmu serca, niedotlenienie mięśnia sercowego, ślady trwającego lub przebytego zawału, a nawet niektóre wrodzone wady serca.

Jak często? Przynajmniej raz w roku.

 

  1. Wizyta u stomatologa

Często zapominamy, że dbając o zęby, troszczymy się o zdrowie całego organizmu, czyli m.in. o serce, nerki, stawy, płuca, mózg. Podczas wizyty stomatolog wykona przegląd, a jeśli zęby nie będą wymagały leczenia, wykona skaling, piaskowanie i fluoryzację.

Jak często? Przynajmniej raz na pół roku.

 

  1. Wizyta u okulisty

Badanie wzroku oceni jego ostrość, co jest szczególnie istotne u kierowców i osób pracujących przy komputerze. Dodatkowo ocena dna oka pozwala zdiagnozować wiele chorób, między innymi cukrzycę i nadciśnienie.

Jak często? Przynajmniej raz na dwa lata.

 

  1. Spirometria

To bezbolesne i niewymagające specjalnych przygotowań badanie trwa kilka minut i daje informacje pozwalające ocenić pojemność płuc.

Jak często? Przynajmniej raz na dwa lata, a w przypadku palaczy papierosów nawet raz na rok.

 

  1. PSA

Marker PSA jest ważnym badaniem powalającym wykryć raka prostaty i cennym wsparciem w ocenie funkcjonowania gruczołu krokowego. Warto je wykonać, ponieważ rak prostaty jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia każdego mężczyzny.

Jak często? Przynajmniej raz na dwa lata.

 

  1. Badanie poziomu cukru

Oznaczanie poziomu cukru we krwi odgrywa podstawową rolę w diagnostyce
i kontroli cukrzycy. Badanie to powinny również regularnie wykonywać osoby zdrowe.

Jak często? Przynajmniej raz w roku.

 

Zauważamy, że mężczyźni chętniej przystępują do badań, gdy mogą je wykonać jednego dnia w jednym miejscu. Klinika Demeter oferuje kompleksową Profilaktykę 360 dla mężczyzn. Nie czekajmy aż coś się wydarzy i zasięgajmy porad lekarzy. Im wcześniej poznamy chorobę, tym skuteczniej możemy z nią walczyć – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz.

email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *