Filtry do wody – odwrócona osmoza

Skąd ten temat?! Zastanawiamy się z żoną od dłuższego czasu nad zakupem solidnego filtra do wody, choć nasza “kranówka” ani nie wygląda źle, ani nie generuje dziwnych zapachów, ponadto sam miejski wodociąg  w testach , co roku wypada doskonale. Mimo to  z pewną nieśmiałością sięgam po szklankę wody prosto ze  “źródła”, heh. Cały czas istnieje ryzyko, że w wodze mogą znajdować się, zanieczyszczenia mechaniczne: piasek, rdza. Nie wspominając o ryzyku wystąpienia: chloru, metali ciężkich, bakterii, pestycydów, czy zanieczyszczeń organicznych. Może to strach na wyrost, a może zwykła świadomość zagrożenia. Do tego ilość plastikowych odpadów po butelkowanej wodzie każą szukać jakiegoś rozwiązania, stąd temat filtrów opartych na odwróconej osmozie.

Jak działa odwrócona osmoza?

Zjawisko odwróconej osmozy wykorzystuje pół-przepuszczalną membranę, które przepuszcza czyste cząsteczki wody, zatrzymując zanieczyszczenia które są zbyt duże aby przedostać się przez mikropory membrany osmotycznej. Dobrej jakości systemy osmotyczne stosują proces zwany crossflow, umożliwiający samoczyszczenie się membrany. Woda nie napływa na membranę, tylko płynie „po niej” dzięki czemu zatrzymane w membranie zanieczyszczenia są zabierane dalej wraz z zanieczyszczoną wodą, a nie zostają na filtrze, czyniąc go coraz mniej skutecznym.

Temperatura wody filtrowanej tą metodą nie powinna przekraczać 30˚C. – Zbyt ciepła woda może zaburzyć proces filtrowania lub uszkodzić błonę osmotyczną. Z kolei zbyt niska temperatura, ok 4˚C, wpływa na obniżenie wydajności filtracji – mówi ekspert, pond to: membrana zatrzymuje występujące w wodzie alergeny i składniki drażniące skórę. – Ma to szczególne znaczenie dla osób cierpiących na różnego rodzaju uczulenia czy np. atopowe zapalenie skóry. 

Zasada działania odwróconej osmozy - strefazdrowie.pl

Zasada działania odwróconej osmozy – strefazdrowie.pl

Filtr z odwróconą osmozą zazwyczaj montuje się w szafce pod zlewem kuchennym. Jego sercem jest półprzepuszczalna błona osmotyczna, która – mówiąc w dużym uproszczeniu – działa na zasadzie niezwykle dokładnego sita, wykorzystującego naturalny proces osmozy, czyli przenikania roztworów o większym stężeniu (jedna strona membrany) do miejsc, gdzie występuje mniejsze stężenie (druga strona membrany).

Jak jest zbudowany filtr z odwróconą ozmozą?

  1. Filtr z pianki polipropylenowej zatrzymuje większe cząstki pisku, rdzy itp.;
  2. Filtr węglowy wychwytuje z wody przede wszystkim związki chloru i część innych związków chemicznych;
  3. Drugi filtr z pianki polipropylenowej, dokładniejszy od poprzedniego ? wychwytuje cząstki większe od 1 mikrometra.
  4. Membrana osmotyczna ? serce urządzenia przepuszcza tylko cząsteczki wody i wszystkie, które są mniejsze od nich czyli większość gazów.
  5. Zbiornik ciśnieniowy o pojemności ok. 15 litrów, który gromadzi przefiltrowaną wodę;
  6. Filtr węglowy liniowy ? zatrzymuje cząsteczki gazów, które zostały przepuszczone przez membranę osmotyczną.;
  7. Mineralizator – urządzenia odwróconej osmozy eliminują z wody wszystkie składniki pozostawiając niemal czyste H2O. Zatrzymują przede wszystkim te najbardziej niepożądane w wodzie składniki: związki żelaza, manganu, kamień kotłowy, chlor, herbicydy, nawozy sztuczne, azotany, azotyny, metale ciężkie, a nawet bakterie i wirusy. Ponieważ jednak membrana zatrzymuje również pierwiastki niezbędne człowiekowi do życia, więc za membraną osmotyczną wstawia się mineralizator, który wzbogaca wodę m.in. w wapń, magnez, potas i inne pierwiastki. Stąd woda płynie bezpośrednio do kranika.

Poza rdzą, piaskiem i innymi zanieczyszczeniami mechanicznymi, błona zatrzymuje związki metali ciężkich, a także bakterie i wirusy. Zasada wydaje się prosta, jednak na temat odwróconej osmozy możemy znaleźć różne opinie. Postanowiliśmy sprawdzić, które z nich są prawdziwe.

“Ciemna strona”  odwróconej osmozy?

– Odwrócona osmoza jest bardzo nieefektywna, wiąże się z marnowaniem wody. Bardzo mała efektywność i rozrzutność. W odwróconej osmozie wykorzystuje się tylko niewielki procent wody, która “przychodzi do filtrowania”. Na 1 litr wody przefiltrowanej za pomocą odwróconej osmozy przypada 8 litrów wody spływającej bezużytecznie do kanalizacji. Jest to nie tylko nie ekologiczne, lecz dodatkowo bije po kieszeni użytkownika filtra z odwróconą osmozą, szczególnie jeśli ma zamontowany licznik poboru wody – płaci za dużą ilość pobranej wody, która jest przez niego niewykorzystywana.

– Odwrócona osmoza usuwa wartościowe składniki z wody. Jakoże membrana osmotyczna pozbawia wodę znaczną ilość związków mineralnych naturalnie zawartych w wodzie, to tzw. mineralizatory dodają do przefiltrowanej wody syntetyczne związki mineralne, które nie są dobrze przyswajalne przez organizm. Ponieważ więc organizm nie może ich wykorzystać to część, którą nie wydali „upycha” gdzie może, co przyczynia się do, min. do powstawania kamieni nerkowych.

– Filtr z odwrócona osmozą nie jest wystarczająco skuteczną barierą przeciwko bakteriom i w znacznym stopniu przenikają one do przefiltrowanej wody.

– Ograniczona ilość wody możliwa do pobrania w określonym czasie. Z zasady działania odwróconej osmozy wynika, że filtry osmotyczne NIE pozwalają na pobranie większej ilości wody. Nie ma możliwości pobrać od razu 5 litrów wody, ponieważ musi się ona uzbierać przez określony czas. Pobranie nawet szklanki wody to konieczność oczekiwania. Jest niepraktyczna (możliwość pozyskania kilku litrów na godzinę)

– Odwrócona osmoza wymaga wysokiego ciśnienia wody, w zadanych granicach. Zbyt niskie ciśnienie powoduje, że urządzenie nie zadziała.

– Brak sygnalizacji uszkodzenia, przynajmniej w urządzeniach w niższej i średniej klasie cenowej. Przykładowo, pęknięcie najważniejszego elementu – membrany powoduje brak filtracji, o czym użytkownik nie jest informowany i po prostu pije nieprzefiltrowan wodę.

– Bardzo istotna wadą filtrów osmotycznych jest fakt, że choć redukują chlor to nie usuwają one tzw. THMów (trihalometany), obecnych w każdej wodzie chlorowanej. Są to natomiast bardzo niebezpieczne, rakotwórcze związki.

Podsumowując

Nie ma idealnych rozwiązań, mimo to odwrócona osmoza to dobry wybór do domowych zastosowań filtracji wody.  Odwrócona osmoza jest bardzo skuteczna, jednak nie radzimy stosować membrany osmotycznej jako jedynego medium filtrującego wodę która może zawierać zanieczyszczenia biologiczne (np. woda ze studni lub jeziora). Dla tych zastosowań doradzamy zastosowanie dwustopniowego filtra łączącego membranę osmotyczną i lampę ultrafioletową, lub filtra ultrafioletowy przyłączony do głównego źródła wody w domu. W ten sposób uzyskujemy najlepszą ochronę przed bakteriami i wirusami. Mając na uwadze fakt, że membrana osmotyczna może się bardzo szybko zużywać przez chlor, żelazo, siarkowodór lub bakterie, warto zastosować wstępny filtr osadowy i wstępny filtr węglowy. Dzięki temu zanieczyszczenia wyłapane przez filtry wstępne nie będą zapychać naszej membrany osmotycznej. W przypadku, gdy Twoja woda jest bardzo twarda stosuje się domowe filtry zmiękczające wodę, co również pozytywnie wpływa na żywotność naszego filtra.

przygotował: Pawro

wykorzystując materiał m.in.: http://www.postawnazdrowie.pl/forum/2257.html

Filtry do wody - odwrócona osmoza na strefazdrowie.pl

Filtry do wody – odwrócona osmoza na strefazdrowie.pl

email

3 comments for “Filtry do wody – odwrócona osmoza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *