Mycie rąk sposobem na zdrowie

Dokładne mycie rąk jest niezwykle ważnym elementem naszej codziennej higieny. Bowiem to właśnie dłonie są głównym źródłem przenoszenia bakterii, a co za tym idzie, wywoływania różnych chorób. Wydawać by się mogło, że mycie rąk to temat banalny, jednak niekoniecznie tak jest. Jak się okazuje o tej prostej czynności zapomina duża liczba osób.

 

Co nam grozi

Każdego dnia, w każdym miejscu jesteśmy narażeni na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami, które są obecne w powietrzu i na różnych powierzchniach. Przenosimy je właśnie za pomocą dłoni. Są wśród nich chorobotwórcze bakterie pasożyty (w tym tasiemiec i owsiki), salmonella, żółtaczka pokarmowa (wirusowe zapalenia wątroby typu A), choroby skóry i układu oddechowego. Jak więc widać, myjąc ręce możemy ustrzec siebie i swoich najbliższych przed różnego rodzaju chorobami. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ta zwyczajna czynność jest tak bardzo istotna.

 

Jak wygląda rzeczywistość

Badania dowodzą, że o myciu rąk niestety zapomina coraz więcej ludzi. Statystyki pokazują, że wiele osób nie myje rąk przed posiłkiem, po skorzystaniu z toalety, czy po powrocie do domu, co jest bardzo niepokojące. Epidemiolodzy twierdzą, że większość Polaków nawet jeśli myje ręce, to robi to nieprawidłowo, niedokładnie, przeznaczając na tę czynność jedynie ok. 6 sekund, zamiast minimalnych 15. Szokujące jest, że według Journal of Environmental Health aż  95% ludzi nie wykonuje tej czynności w sposób skuteczny. Warto pamiętać, że mycie rąk samą wodą nie wystarczy. Najlepiej robić to za pomocą ciepłej wody z mydłem. Ważne jest też, że trzeba myć całe dłonie, także przestrzenie między palcami, które zazwyczaj są pomijane.

 

Cała Polska Myje Ręce

W celu uświadamiania Polaków o tym, jak ważna jest prawidłowa higiena rąk, powstała ogólnopolska kampania społeczna ,,Cała Polska Myje Ręce’’. Akcję tę od 2014 roku prowadzą studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Kampania kieruje swoje działania głównie ku najmłodszym, choć nie tylko. W tym celu studenci prowadzący akcję odwiedzają przedszkola i szkoły podstawowe, by przekazać dzieciom dlaczego należy myć ręce i kiedy trzeba to robić. Uczestnicy zajęć poznają także dokładne techniki mycia rąk, opracowane w 2009 roku przez WHO.

instrukcja

Dzieci nie są wyłącznymi adresatami kampanii. Poprzez uścisk dłoni przenosimy o wiele więcej zarazków niż przez kichnięcie. Należy pamiętać więc o promowanej przez kampanię prawidłowej higienie rąk, która może uchronić nas przed chorobami, wywołanymi przez przenoszone bakterie.  Kampania jest obecna w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku czy Instagramie, gdzie można znaleźć więcej przydatnych informacji np. na temat chorób wywoływanych niedostateczną higieną.

 

Przygotowała: Sylwia Cybul

Cała Polska myje ręce! - strefazdrowie.pl

email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *