Jak wrócić do formy po ciąży

Jeśli odzyskałaś już siły po porodzie, czujesz się świetnie, to zastanawiasz się pewnie w jaki sposób odzyskać dawną figurę. Mamy idealne porady dla świeżo upieczonych mam! W artykule dowiesz się, jakie ćwiczenia wykonywać, aby każdy zbędny kilogram tłuszczu na zawsze odszedł w zapomnienie.

Każda młoda mama musi zdawać sobie sprawę, że jedynie regularne ćwiczenia fizyczne, połączone z odpowiednio zbilansowaną dietą sprawią, że proces utraty masy ciała będzie optymalny i szybki.

 

Ćwiczenia wzmacniające

Jeśli chcemy stracić zbędne kilogramy powinnyśmy zacząć od ćwiczeń wzmacniających układ sercowo-naczyniowy. Przykładami mogą być: szybki marsz, pływanie oraz jazda na rowerze. Są to znakomite formy ruchu, jakie przygotują organizm do dalszej aktywności fizycznej. Po kilku tygodniach warto zacząć trening na siłowni.

Świetnym ćwiczeniem jest aerobik, który angażuje całe ciało oraz jest bardzo intensywne. Możemy w ten sposób popracować nad wieloma mięśniami, w rytm muzyki i wg wskazówek instruktora. Dodatkową motywacją są ćwiczenia w grupie – ludziom często brakuje motywacji do rozpoczęcia przygody z fitnessem samemu. Warto pamiętać, że oprócz aerobiku są też inne formy zajęć grupowych jak: pump, trx, cross, shape i wiele innych. Różnorodność pozwala każdej Pani dobrać coś dla siebie – podpowiada nasz specjalista Artur Aleksiewicz, trener personalny z pro-trening.pl.

Częstokroć “pamiatką” po ciąży jest cellulit, czyli nieestetyczna pomarańczowa skórka, która pojawia się na brzuchu, biodrach oraz udach. Na niej także warto skoncentrować się podczas ćwiczeń. Spytany o zdanie trener wyjaśnia – Przede wszystkim należy sprawdzić, czy nie występują braki w mobilności. Często kobiety po ciąży mają osłabiony odcinek lędźwiowy i od wzmacniania tej części bym zaczął. Polecam ćwiczenia wielostawowe i angażujące jak największą ilość partii mięśniowych. Nie skupiałbym się tutaj na pojedyńczych mięśniach, a dbał o to by poprawić ogólną sprawność. Z pewnością będą to też ćwiczenia dynamiczne, odpowiednio dobrane do możliwości danej osoby, takie jak: pajacyki, przeskoki, bieg bokserski. Należy pamiętać, że dużą część formy “robimy” w kuchni. Zmiana nawyków żywieniowych zdecydowanie przyśpieszy osiągnięcie sylwetki z przed ciąży lub jeszcze lepszej.

Sprawa jest wiec prosta – wystarczy trzymać się wskazówek, zaś w chwili, kiedy już osiągniemy swoją wymarzoną wagę ciała, warto kontynuować ćwiczenia. Wystarczy nawet jedynie dwadzieścia minut dziennie.

 

Jak ćwiczyć?

Naturalnie, istnieje wiele ćwiczeń, które zastosować możemy w swoim codziennym treningu, jednakże kilka z nich są szczególnie warte polecenia, albowiem efekty ich działania są przynoszą największy rezultat.

Ćwiczenie 1

Należy położyć się na macie, ramiona założyć za głowę, jedną nogę wyprostować i oprzeć na podłożu. Druga noga pozostaje zgięta w kolanie. W następnym kroku podnosimy i opuszczamy wyprostowaną nogę. Ważne jest, aby ćwiczenia odbywały się energicznie, ale jednocześnie miarowo. Ćwiczenie należy powtórzyć 30 razy na każdą nogę.

Ćwiczenie 2

Stań prosto, zaś pomiędzy łopatki włóż kijek, dzięki któremu nie będziesz się garbić wykonując ćwiczenie. Następnie zrób wypad w przód, jednocześnie zginając oraz opuszczając kolano. W ostatnim etapie wróć do pozycji wyjściowej. Warto pamiętać o prawidłowym oddychaniu. W czasie wypadu wykonujemy wdech, zaś powracając do pozycji wyjściowej wydech. Ćwiczenie należy powtórzyć dwadzieścia razy.

Ćwiczenie 3

W pozycji wyjściowej kładziemy się na plecach i unosimy pośladki najwyżej jak tylko damy radę. W następnej kolejności opuszczamy je jednak nie dotykamy podłoża. W chwili, kiedy podnosimy pośladki wykonujemy wdech, opuszczając je – wydech. To ćwiczenie najlepiej powtórzyć dwadzieścia razy.

—————————————————————————–

przygotowała: Aneta Rachwał-Adamczyk (http://kfd.pl)

email

1 comment for “Jak wrócić do formy po ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *