Dziwne ale prawdziwe porady dla zdrowia – kto by pomyślał!?

[Strefazdrowie.pl] Dziwne i prawdziwe o zdrowiu

[Strefazdrowie.pl] Rzeczy dziwne i prawdziwe o zdrowiu!

Kto interesuje się zdrowiem, na pewno już zdążył poznać główne zasady postępowania, zakorzenił w sobie nawyki żywieniowe i zna banalne rady: aby schudnąć, trzeba mniej jeść i więcej się ruszać; aby mieć więcej energii, trzeba więcej spać; żeby się nie odwodnić, wystarczy pić więcej wody. Jednak są zasady całkowicie sprzeczne z intuicją. Poniżej podajemy 12 wskazówek, które naprawdę działają, choć mogą wydawać się dziwne:

Lepsza drzemka po wypiciu kawy

Japończycy przeprowadzili  badanie jak sprawić, by drzemka była bardziej skuteczna. Stwierdzono, że ludzie, którzy spożyli około 200 miligramów kofeiny (jedna do dwóch filiżanek kawy), a następnie natychmiast udawali się na 20 minutowy odpoczynek, czuli się bardziej skupieni i osiągali lepsze wyniki w testach komputerowych, od ludzi, którzy drzemali bez wypicia kawy. Dlaczego to działa? 20 minutowa drzemka kończy tak jak kofeina w organiźmie i czyści mózg  z cząsteczek zwanymi adenozyny, zwiększając czujność. Adenozyny są produktem ubocznym czuwania i aktywności, twierdzi Dr. Allen Towfigh, dyrektor medyczny New York Neurologii i Medycyny Snu.

Nie myj zębów po jedzeniu – będą dłużej zdrowe

Nie należy myć zęby bezpośrednio spożyciu posiłku lub napojów, zwłaszcza jeśli były kwaśne. Kwaśne owoce cytrusowe, żywność, napoje izotoniczne, pomidory, soda – może powodować zmiękczanie szkliwa, twierdzi Howard R. Gamble, były prezes Akademii Stomatologii Ogólnej. Mycie zębów zaraz po spożywaniu posiłku może przyspieszyć działanie związane z erozją szkliwa. Gamble sugeruje odczekać 30 do 60 minut przed szczotkowaniem.

Chłód gorącego napoju

Pij gorący napój, który będzie cię chłodził szybciej w piękny letni poranek. Mrożona kawa czy na gorąco? Podczas picia gorącego napój, organizm wyczuwa zmiany temperatury i zwiększa produkcję potu, gdy pot paruje ze skóry, można odczuwać chłód przychodzący w sposób naturalny z naszego organizmu. W Indiach normą jest spożywanie gorącej herbaty przez cały rok!

Ćwicz gdy czujesz się przemęczony!

Jeśli odpuszczasz trening z powodu zmęczenia, działasz na swoją niekorzyść. W University of Georgia przeprowadzono badania z ludźmi dorosłymi, prowadzącymi osiadły tryb życia, którzy rozpoczęli wykonywanie lekkich ćwiczeń trzy dni w tygodniu po 20 minut. Już po tygodniu osoby zgłaszały uczucie mniejszego zmęczenia i poczucie większego pobudzenia. Regularne ćwiczenie zwiększa siłę i wytrzymałości, usprawnia system sercowo-naczyniowy, wspomaga dostarczanie tlenu i substancji odżywczych do tkanek.Więc następnym razem gdy będziesz miał nieodpartą ochotę rzucić się na kanapie, przekonaj się, że lepiej pójść na energiczny spacer, nie pożałujesz.

Pisz odręcznie dla zwiększenia potencjału umysłowego

Robienie notatek pozwala zapamiętać więcej materiału, ale jest bardziej prawdopodobne, że zapamiętasz więcej notatek, jeśli robiłeś je odręcznie. Według badań z Indiana University -“Aby nauczyć się czegoś musisz to przetworzyć”, mówi dr Towfigh. Ponieważ patrzysz na stronę, na której piszesz, to materiał naturalnie podlega przetworzeniu.

Produkty dietetyczne powodują tycie

Badania przeprowadzone USA w Akademii Zdrowia Publicznego wykazały, że osoby, które sięgają po napoje w wersji dietetycznej, zjadają więcej kalorii podczas posiłków ,niż osoby, które spożywają tradycyjne wersje tych napojów. Nasz mózg odbiera sztuczne słodziki jako normalny posiłek, ale ponieważ dostarcza mniej kalorii, organizm domaga się dodatkowych dawek pożywienia, co skutkuje wzmożonym apetytem.

Zaczerpnięte z : http://www.health.com/

Pawro

email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *