Styl życia nie ma wpływu na pojawienie się raka

Styl życia nie ma wpływu na pojawienie się raka, decydują mutacje genetyczne – twierdzą amerykańscy naukowcy.

Ani dieta, ani ruch nie uchronią przed nowotworami – twierdzą amerykańcy uczeni. Według nich za za większość przypadków raka odpowiadają błędy genetyczne w czasie dzielenia się komórki. 2/3 zachorowań nie da się uniknąć. – Nie zgadzam się z tym i z rezerwą podchodzę do tego typu badań – ripostuje dr Janusz Meder prezes Polskiej Unii Onkologii.

29 proc. nowotworów zależy od stylu życia

Nowotwory powstają w wyniku błędów, które pojawiają w czasie kopiowania materiału genetycznego. I to jest główna przyczyna raka – twierdzą naukowcy. 66 proc. nowotworów tworzy się podczas kopiowania DNA, jedynie 29 proc. zależy od stylu życia, a tylko 5 proc. dziedziczymy po przodkach. Amerykańska teoria w pewien sposób obala tezę, że za większość przypadków raka odpowiada styl życia, czynniki środowiskowe i geny.

Badaniem zajmował się Cristian Tomasetti, biostatystyk i matematyk z Centrum Onkologicznego im. Sidneya Kimmela przy Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w USA. Uczony wyjaśnił, że gdy komórka kopiuje swoje DNA pojawiają się błędy, które są źródłem mutacji odpowiadających za nowotwory.

Ta teoria – jego zdaniem – wyjaśnia, dlaczego osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia, nie palą, są aktywne i przestrzegają diety, chorują na raka. Naukowcy nie negują jednak do końca wpływu czynników środowiskowych, takich jak palenie. Twierdzą jednak, że z powodu przypadkowych błędów w czasie kopiowania DNA, na nowotwory zachoruję wiele osób.

Wykazali, że za 95 proc. przypadków raka mózgu, kości czy prostaty odpowiadają błędy w czasie kopiowania DNA, a w 77 proc. powodują one raka trzustki. Na raka płuc natomiast wpływ w 65 proc. ma palenie tytoniu i czynniki środowiskowe.

 

Wiele zależy od nas

– Z dużą rezerwą podchodzę do tego typu danych. Ja dysponuję innymi. Za mniej niż 20 proc przypadków nowotworów odpowiadają geny. W ponad 50 proc.sytuacji pojawienie się raka zależne jest od niewłaściwego stylu życia. Zmieniając go możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór o 40-50 proc. – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr Janusz Meder, onkolog.

I dodaje: – Wiele zależy od nas, jesteśmy w stanie uchronić się przed chorobą stosując pewne powszechnie znane zasady.

Zdaniem Medera, zapobiec rakowi może odpowiednia dieta, uboga w czerwone mięso i tłuszcz, a bogata w ryby. Zalecany jest codzienny ruch, przynajmniej pół godziny dziennie. Ważne jest unikanie nadmiernego opalania się.

– Mniej stresu, mniej przetworzonej żywności, to również decyduje o naszym zdrowiu. Polecam wszystkim, by zapoznali się z kodeksem walki z rakiem. Znajduje się w nim 10 wytycznych – mówi Meder.

Specjalista podkreśla, że wpływ na pojawienie się raka ma także terapia hormonalna, brak karmienia piersią, zbyt późne rodzicielstwo i brak szczepień na żółtaczkę typu A i B, a także przeciwko wirusowi HPV.

– Powoduje on nie tylko raka szyjki macicy, a także gardła – zaznacza.

Według niego mutacje genetyczne mają również wpływ, ale nie tak istotny, jak dowodzą to Amerykanie.

Rośnie liczba chorych

Statystyki dotyczące zachorowań na raka są alarmujące. Liczba chorych gwałtownie rośnie. Szacuje się, że w ciągu 20 lat podwoi się. Rocznie w Polsce odnotowuje się 160 tys. nowych przypadków raka, a 100 tys. osób umiera. Najwięcej choruje osób starszych po 65 r. życia.

Źródło: https://portal.abczdrowie.pl/mutacje-genetyczne-powoduja-w-wiekszosci-przypadkow-raka-styl-zycia-ma-mniejsze-znaczenie

Autor: Dorota Krupińska-Ziętkowska

 

 

 

email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *