Światowy Dzień Walki z WZW C – wiedza, która ratuje życie

Ponad 93% ludzi nie wie czym jest HCV – alarmują lekarze. Tymczasem taka wiedza może uratować życie. Dowiedz się więcej – teraz jest najlepszy czas. 1 października przypada Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C.

 

W Polsce jest prawie 700 000 zakażonych wirusem HCV – szacuje Polska Grupa Ekspertów HCV. 97% nie wie że go ma. Zdaniem lekarzy, powodem jest znikoma wiedza na temat wirusa. Tymczasem wywołuje zapalenie wątroby typu C, co może prowadzić do marskości wątroby, niewydolności narządu, a także rozwinięcia się raka wątroby.

 

Cichy zabójca

Badanie HCVHCV to „młody” wirus. Zidentyfikowano go 26 lat temu – stąd tak wielka liczba nieświadomych nosicieli. Zakażenie i późniejsza choroba są trudne do rozpoznania.

Około 80% osób nie dostrzega u siebie żadnych objawów. Pozostali uskarżają się na osłabienie, nadmierną senność, depresję, utratę apetytu, wzdęcia, czy objawy grypopochodne (bóle mięśni, stawów, gorączki). Alarmujące powinny okazać się: zażółcenie skóry, świąd, powiększenie wątroby i śledziony, czy nagłe zmniejszenie masy ciała – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, na przykład podczas wizyty u kosmetyczki, czy w studiu tatuażu.

 

Bezcenna wiedza

Przeciwko wirusowi ciągle nie opracowano szczepionki. Jedynym skutecznym sposobem walki jest wczesne wykrycie, poprzez wykonanie prostego badania krwi i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

Ile kosztuje takie badanie? Zazwyczaj 40 zł, choć coraz częściej można je wykonać bezpłatnie. Pierwszego października taką możliwość da warszawska Klinika Demeter. Dodatkowo, przez cały październik, placówka oferuje darmową diagnostykę HCV do każdego badania laboratoryjnego.

Wiedza o tym czy jesteśmy nosicielami wirusa HCV może uratować życie. Szybkie wykrywanie i skuteczne leczenie zapobiega zakażaniu kolejnych osób i jest uznawane za formę profilaktyki – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie, która aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C.

 

Medycyna nie jest bezradna

Podstawowym celem leczenia jest zahamowanie lub spowolnienie pogarszanie się stanu zdrowia chorego, związanego z procesami zapalnymi w wątrobie.

Kuracja polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych. U przewlekle zakażonych HCV stosuje się interferon pegylowany alfa oraz rybawirynę. Od niedawna dostępne są także leki działające bezpośrednio na wirusy (telaprewir i boceprewir).

– Stały postęp medycyny daje nadzieję na jeszcze skuteczniejsze wykorzystanie nowych możliwości leczenia w przyszłości. Warto się badać i pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

przygotowała: Anita Nowak

email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *