Podstępny słodzik – zwodnicze produkty “LIGHT”

Krótko i na temat, zainspirorowany programem prozdrowotnym w niemieckiej TV, postanowiłem sie podzielić ciekawym spostrzerzeniem.

Zastępując cukier sztucznymi substancjami słodzącymi – słodzikiami, paradoksalnie wywołujemy w organiźmie wzmorzony apety na słodkości.

Skąd taki efekt działania? Mimo że wypijemy, czy zjemy coś niskokalorycznego, organizm nie zakoduje tego produktu jako słodkiego. Będzie domagał się od nas dostarczenia innych “sodkich” substancji. Mało tego, jedząc produkty zawierajace sztuuczne substancje słodzące, organizm dostaje informacje od zmysłu smaku: “uwaga będzie cukier”, a tu? Lipa!!! I efekt zwrotny, organizm z większą siłą  będzie domagać się cukru, z który przetwarzany jest na energię, potrzebną do funkcjonowania, gdy jest go za dużo odkładany jest w tkance tłuszczowej. Zgubne działanie słodzików, polega na zaburzeniu równowagi między ośrodkiem głodu i sytości.

Popracie tezy o odwrotnym działaniu słodzików przez naukowców
strefazdrowie.pl - Produkty LIGHT i jego zwodnicze działanie

strefazdrowie.pl – Produkty LIGHT i jego zwodnicze działanie

Zdaniem badaczy sztuczne słodziki zaburzają naturalną chemię w mózgu oraz gospodarkę hormonalną, które odpowiedzialne są za regulowanie apetytu oraz uczucia nasycenia. “Słodki smak już nie jest, jak kiedyś, oznaką dostarczanej organizmowi energii, a nasze ciała próbuja reagować na ten zwodniczy manewr. Dochodzi do tego, że nasz organizm przestaje produkować insulinę, gdy wyczuwa słodkie składniki pożywienia, bo coraz częściej słodki smak wcale nie musi oznaczać dostawy cukru. Coraz więcej badań epidemiologicznych wskazuje na to, że ludzie, którzy spożywają słodziki wykazują zmiany metaboliczne i są bardziej narażeni na wystąpienie otyłości i cukrzycy typu 2” – mówi Susan Swithers, profesor psychologii na Purdue University w Indianie. Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości, że otyłość często wywołana jest spożywaniem niskokalorycznych słodzików. Dietetyczne napoje i przekąski mogą być ogromnym zagrożeniem w osiągnięciu efektów przy odchudzaniu, a nawet mogą powodować utratę zdrowia.

Zastosowanie słodzików niskokalorycznych

Słodziki nazywane substancjami bez wartości odżywczej są stosowane w celu nadania słodkiego smaku potrawom zwyczajowo słodkim; jako produkty używane do słodzenia herbaty, kawy, czy innych napojów; do nadania słodkiego posmaku produktom reklamowanym jako „bez dodatku cukru” – produktom typu light.

  • picie jednego napoju dosładzanego dziennie zwiększa o 30-40% ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych,
  • osoby jedzące systematycznie pokarmy oparte na słodzikach, powodują dostarczanie organizmowi średnio o 3 razy więcej kalorii,
  • są przyczyną bezsenności, zaburzeń pamięci, bólów głowy, mdłości, ataków paniki, epilepsji, raka piersi,
  • słodziki wyróżniają się niską wartością kaloryczną i zerową wartością energetyczną,
  • słodziki nie mogą być używane przez dzieci, kobiety w ciąży oraz w połogu.

 

Nie wpadając w paranoje – jak żyć?

Jeśli jesteś czujny i czytasz skłąd na etykietach produktu to zdajesz sobie sprawe ile produktów dziś zawiera sztuczne substancje słodzące (słodziki), często nazywane “LIGHT”. Można powiedzieć, że jest powszechnie stosowany! Nie ma problemu, jeśli spożywasz je sporadycznie, gorzej jak są stałym elementem diety! Słodziki spożywane w umiarkowanej ilości nie stanowią większego zagrożenia! Osobiście polecam używać do słodzenia żywności i napojów: stewie, ksylitol, cukier trzcinowy (polcam nasz artykuł: alternatywy dla cukru ). Sam musze przyznać, że czesto po wypicu napoju LIGHT, mam mega ochotę na coś słodkiego, zastanó się czy nie masz tak samo?!

 

Dbajmy o to co mamy najcenniejszego! Zdrowie!

przygotował: pawro

 

email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *