Chociaż wcześniej uważano, że późne zakładanie rodziny może zwiększać zagrożenie problemami zdrowotnymi wśród dorastających dzieci, wyniki nowych badań pokazują, że to raczej wykształcenie matki i liczba lat, jaką przeżywa po porodzie, wpływają na zdrowie jej dorosłych dzieci, niż jej wiek, w momencie rozwiązania ciąży.
W artykule opublikowanym w czasopiśmie Demography, zespół niemieckich naukowców poddaje w wątpliwość pogląd, że dzieci z matek rodzących w późniejszym okresie życia są w wieku dorosłym słabszego zdrowia z powodu następstw fizjologicznych, takich jak spadająca jakość oocytów czy osłabione łożysko.
Badaniami, w ramach których wykorzystano dane 18.000 amerykańskich dzieci i ich matek, kierował Mikko Myrskylä zInstytu
Mimo iż im później kobieta zachodzi w ciążę, tym bardziej wzrasta ryzyko poronienia i rozwoju schorzeń takich jak trisomia 21, to ogólnie rzecz biorąc u dzieci matek rodzących w wieku 24 lat i młodszym diagnozuje się większą liczbę chorób, dzieci te szybciej umierają, pozostają mniejsze i jest większe prawdopodobieństwo, iż będą otyłe w wieku dorosłym.
Wyniki badań pokazują, że im wcześniej kobieta urodzi, tym bardziej jej dziecko boryka się z chorobami jako osoba dorosła. Dzieci rodzone przez matki w wieku od 20 do 24 lat cierpią na 5% więcej chorób niż dzieci urodzone przez matki z przedziału 25 – 34 lata, a w przypadku dzieci matek w wieku 14 – 19 lat wskaźnik ten wzrasta do 15%.
Mikko Myrskylä zauważa: “Dane sugerują, że na pierwszy rzut oka wydaje się, iż negatywny wpływ późnego macierzyństwa to iluzja wywoływana przez wykształcenie matki i wiek, w którym dziecko traci matkę”.
Co ciekawe powiązanie między wiekiem matki a wykształceniem uległo z czasem odwróceniu. Podczas gdy na początku XX w. rodzice o mniej wykształceni nadal mieli dzieci w późniejszym okresie życia, a lepiej wykształceni rodzice mieli mniej dzieci w starszym wieku, to obecnie, im kobieta jest statystycznie lepiej wykształcona, tym później decyduje się na dziecko.
Wyniki tych badań pozwolą złagodzić obawy o kondycję zdrowotną, żywione przez pokolenie, które coraz później decyduje się na dzieci.
Publikacja: Mikko Myrskylä and Andrew Fenelon, ‘Maternal Age and Offspring Adult Health: Evidence from the Health and Retirement Study’, Demography, OnlineFirst, 2012. doi: 10.1007/s13524-012-0132-x.
Źródło: http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/d,26/t,39582
2 comments for “Późne macierzyństwo nie szkodzi zdrowiu dziecka!”