Cztery najgroźniejsze nowotwory zabijają rocznie ponad 40 tys. Polaków. Działają podstępnie, szybko, bez wyraźnych objawów. Łączy je jedno – czas reakcji może uratować życie. Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem (4 lutego) to dobry moment na poznanie profilaktyki i pierwszych objawów nowotworów.
Rak płuca – zabija 21 tys. Polaków rocznie
Rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet i trzecim wśród mężczyzn. W naszym kraju co roku zapada na niego ok. 21 tys. osób, w tym 15 tys. mężczyzn i 6 tys. kobiet. Do najważniejszych czynników ryzyka należy palenie papierosów, wdychanie zanieczyszczonego powietrza, predyspozycje genetyczne. – Początkowe objawy są niezauważalne, dlatego pacjenci późno zgłaszają się do lekarza, najczęściej już z bardzo zaawansowanym procesem chorobowym, co skutkuje bardzo niskim stopniem przeżywalności – udaje się uratować jedynie 10% do 15% ogółu chorych – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie. – Rak płuca w pierwszym okresie rozwoju nie daje objawów. Rozwija się w miąższu płucnym, który nie ma zakończeń nerwowych. Ból pojawia się dopiero w momencie ucisku na żebra lub inne unerwione okolice – dodaje.
Głównym sygnałem ostrzegawczym jest kaszel, a ten jest często lekceważony. Krwioplucie, bóle w klatce piersiowej, duszność, chudnięcie, osłabienie, stany podgorączkowe, pojawiają się dopiero w momencie zaawansowanej choroby.
Podstawą profilaktyki jest zaprzestanie palenia. Dodatkowo lekarze zalecają wykonywanie regularnych badań kontrolnych – co 2 lata badania RTG klatki piersiowej. Dzięki temu można wcześnie wykryć zmiany nowotworowe, co zwiększa szansę na wyleczenie.
Rak jelita grubego – zabija 9,7 tys. Polaków rocznie
Podstępnym nowotworem jest również rak jelita grubego. Czasami nie ujawnia się nawet przez 10 lat. Niepokój powinny wzbudzić dokuczliwe zaparcia, zmiana rytmu wypróżnień (które nie wiążą się ze zmianą diety lub trybu życia), utrzymujące się przez długi czas biegunki, anemia, bóle brzucha, nudności, ślady krwi. Każdy z objawów powinien skłonić do wizyty u lekarza. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, których krewni chorowali na nowotwory, mają nadwagę, źle się odżywiają, nadużywają kawy i alkoholu. – Po ukończeniu 50 rok życia każdy powinien poddać się kolonoskopii (badania endoskopowego całego jelita grubego). Tylko w ten sposób mona wykryć zmiany przedrakowe. Niestety niewiele osób tak robi, w rezultacie większość zgłasza się do lekarza, gdy rak zdążył już poczynić duże szkody w organizmie – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz.
Rak jelita grubego częściej występuje u osób otyłych. – By zmniejszyć ryzyko zachorowania należy pilnować właściwej wagi. Ważna jest także codzienna aktywność fizyczna, dieta bogata w świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, a uboga w czerwone mięso i tłuszcze zwierzęce oraz produkty wysokoprzetworzone – mówi Katarzyna Uścińska, dietetyk w Klinice Demeter.
Rak żołądka –zabija 5,6 tys. Polaków rocznie
Trzecim zabójcą wśród nowotworów jest rak żołądka. Sprzyjają mu czynniki genetyczne, jak również styl życia (udowodniono związek pomiędzy dietą bogatą w wędzone, słone, marynowane potrawy, a występowaniem raka żołądka). Mimo że w Polsce obserwuje się zmniejszającą się zachorowalność, jak i umieralność z powodu nowotworów żołądka, nadal wartość tych współczynników należy do najwyższych w Europie. Objawy mogą przypominać inne schorzenia, co sprawia, że zostają często bagatelizowane: ból, utrata masy ciała, wymioty, jadłowstręt, wczesne uczucie sytości, odbijania, zaburzenia połykania, osłabienie i niestrawność. Najczęstszym typem raka występującym w żołądku jest gruczolakorak, który tworzy się z komórek warstwy wewnętrznej żołądka. Cechuje się początkowym naciekaniem ściany żołądka, a następnie przylegających do niego organów (trzustka i śledziona) oraz węzłów chłonnych. Metodą umożliwiającą wykrycie wczesnego raka żołądka jest gastroskopia. Jej czułość dla raka żołądka przekracza 90%.
Rak piersi – zabija 5,2 tys. Polaków rocznie
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Szacuje się, że rocznie diagnozuje się go u 1,5 miliona kobiet na całym świecie. W Polsce zabija ponad 5 tys. kobiet rocznie. Warto pamiętać, że to problem, który dotyczy również panów – na sto zachorowań jedno występuje u mężczyzny. Za główny czynnik ryzyka uważa się wiek – większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia (około 80%). Najprostszą profilaktyką jest samobadanie. Szybka reakcja na zmiany w piersiach znacząco zwiększa szanse wyleczenia. Kobieta, która ukończyła 25 rok życia, powinna to robić przynajmniej raz na miesiąc. Badanie wykonuje również ginekolog podczas każdej konsultacji ginekologicznej.
– Lekarz doszukuje się ewentualnych wciągnięć (skóry, brodawek), zaczerwień, pogrubień, owrzodzeń, guzków. Badane są piersi i sąsiadujące węzły chłonne. Wsparciem podczas diagnozy jest również USG piersi – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz, ginekolog, położnik w Klinice Demeter w Warszawie. – Każdy z objawów powinien zwrócić uwagę do natychmiastowej diagnostyki. Wczesne wykrycie guza pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia raka piersi, dzięki czemu może być całkowicie wyleczony – dodaje.
Przez cały luty w Klinice Demeter w Warszawie, wykonując dwa badania diagnozujące nowotwory, trzecie specjaliści wykonają bezpłatnie.
Klinika Stomatologiczno-Lekarska Demeter została założona w 1991 przez dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz i lek. med. Zbigniewa Cierpisz, czyli istnieje od 25 lat. Obecnie w jej ramach funkcjonują dwie placówki medyczne na terenie Warszawy. Klinika Demeter zapewnia kompleksową opiekę z zakresu stomatologii oraz innych dziedzin medycyny, takich jak: ginekologia
i położnictwo, dermatologia, urologia, okulistyka, ortopedia, neurologia, medycyna pracy, reumatologia, kardiologia, interna, medycyna estetyczna, dietetyka, psychologia. Współpracujemy z doświadczonymi specjalistami wielu dziedzin medycyny,
a także konsultantami z Akademii Medycznych oraz z licznymi prywatnymi Towarzystwami Ubezpieczeniowymi w ramach Ubezpieczeń Zdrowotnych.
Nasze placówki:
Demeter Białostocka (Praga Centrum) Demeter Potocka (Żoliborz)
- Białostocka 7, Warszawa (Metro Dworzec Wileński) ul. Potocka 14, Warszawa (Metro Plac Wilsona)
Telefon: 22-619-81-94 Telefon: 22-833-43-43
E-mail: bialostocka@demeter.com.pl E-mail: potocka@demeter.com.pl
www.demeter.com.pl