O problemie zachorowań układu sercowo-naczyniowego oraz działaniach profilaktycznych porozmawialiśmy z Hanną Szopińską, pomysłodawcą serwisu gramozycie.pl
Dlaczego powstał serwis gramozycie.pl i skąd pomysł na taką inicjatywę?
Z zawodu jestem ratownikiem medycznym, w swojej pracy każdego dnia spotykam się z przypadkami zaburzeń układu krążenia, niestety część z nich okazała się śmiertelna. W dużej mierze choroby spowodowane są długotrwałym utrzymywaniem szkodliwych przyzwyczajeń, które na pozór wydają się niegroźne, jednak w perspektywie czasu mogą zadecydować o naszym losie. Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią szczególnie duże zagrożenie życia obywateli naszego kraju. Według badań Polska jest jednym z państw, w których notuje się najniższą aktywność fizyczną. Niestety mentalność Polaków nie jest ukierunkowana na prowadzenie zdrowego trybu życia, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele może zdziałać profilaktyka. Wielu z nas nie dysponuje nawet podstawową wiedzą w tym zakresie. Na szczęście w ostatnich latach nasze podejście uległo poprawie, wzrósł poziom świadomości w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Społeczeństwo coraz częściej sięga do zasobów internetu i poszukuje wsparcia na własną rękę. Dlatego stworzyliśmy serwis odpowiadający na potrzeby internautów.
Czy to oznacza, że możemy sami sobie pomóc, nie wychodząc z domu?
Oczywiście wychodzenie z domu na regularne spacery jest jak najbardziej wskazane (śmiech), jednak w sensie metaforycznym możemy tak powiedzieć. Mamy tutaj oczywiście na uwadze wdrożenie pewnych zmian w życiu codziennym, które mogą poprawić nasze samopoczucie i stan zdrowia. Nawet w domowym zaciszu można o siebie zadbać. Nie chodzi tutaj o zmiany diametralne i nasilone restrykcje, warto bowiem skupić się na prostych czynnościach, których wprowadzenie nie spowoduje zniechęcenia i rezygnacji. Możemy określić to jako dokonywanie “zdrowych wyborów”, które nie będą traktowane jako kara, ale będziemy kojarzyć je z przyjemnością. Każde takie niewielkie działanie składa się na wielki sukces. Przykładowo: 20 minut ćwiczeń aerobowych dziennie redukuje śmiertelność o 30-40%. To oczywiście jeden z czynników, który ma znaczenie na nasze zdrowie.
Możemy powiedzieć, że nasze życie jest w naszych rękach?
W dużym stopniu tak, choć pewne aspekty są od nas niezależne, mam tutaj na myśli m.in. wiek, płeć i uwarunkowania genetyczne. Dlatego też uwzględniliśmy te czynniki w naszym systemie i zamieściliśmy je w formularzu diagnostycznym, obliczającym ryzyko wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo dużo zależy od nas samych i mamy wpływ na własne zdrowie. Wśród aspektów życia codziennego, na które warto zwrócić uwagę jest wspomniana wcześniej aktywność fizyczna, a także odżywianie, stres, emocje, palenie tytoniu, picie alkoholu, warunki pracy i inne. Każdej z tych kwestii poświęcamy poszczególne sesje, które dają przydatne wskazówki i mobilizują do działania.
Czy mobilizacja jest potrzebna?
Uważam, że oczekiwany sukces przynosi przede wszystkim sumienne stosowanie się do zaleceń i poświęcenie większej uwagi własnemu zdrowiu. Liczymy się z tym, że wymagania na pewnym etapie wywołują zniechęcenia i zauważany jest spadek mobilizacji, dlatego stworzyliśmy system, który działa na zasadzie interakcji z użytkownikiem, monitoruje postępy, jest atrakcyjny i oferuje cały wachlarz zagadnień dotyczących profilaktyki zdrowotnej.
Dlaczego w serwisie należy podawać dane związane ze stanem zdrowia?
Jedną z przyczyn zbyt późnej reakcji na zaburzenia układu krążenia jest bagatelizowanie problemu. Niestety nie korzystamy z możliwości badań profilaktycznych, formularz w naszym serwisie ma poniekąd mobilizować do częstszej kontroli stanu zdrowia. Nasz system ekspercki został przygotowany pod kątem indywidulanego użytkownika, celem jest odpowiadanie na potrzeby osoby o konkretnych warunkach fizycznych. Oczywiste jest, że każdy z nas jest inny, dlatego przygotowany materiał jest uniwersalny i można go dostosować do własnych potrzeb. Nasz serwis prowadzi użytkownika przez proces zmian w sposób wyważony i etapowy. Wprowadzanie wyników badań ma na celu regularną kontrolę. System analizuje zebrane informacje i wysyła użytkownikowi sygnały o niepokojących zmianach. Istotna jest nie tylko kwestia samokontroli w oparciu o inteligentne oprogramowanie. Podkreślamy również aspekt informacyjny, który powoduje wzrost świadomości użytkownika i uzupełnia jego wiedzę z zakresu chorób układu sercowo-naczyniowego. Co oznacza ciśnienie tętnicze? Jakie znaczenie ma stężenie cholesterolu w naszym organizmie? W jakim celu korzystamy z pulsometra? Wszystkie istotne zagadnienia są wyjaśnione w przystępny sposób. Trzeba zauważyć, że serwis ma charakter wielokierunkowy i dotyka różnych aspektów profilaktyki zdrowotnej.
Dlaczego profilaktyka jest taka ważna?
Niektórzy z nas mogą machnąć ręką ze słowami “dobra, od jutra będzie inaczej”, “zacznę zmiany od przyszłego miesiąca”, “jeszcze jest na to czas”. Jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ na nasze zdrowie mają te drobne z pozoru zmiany. Przytłoczeni ogromem spraw nie zauważamy, jak szybko mija ten czas… Często zgłaszamy się do specjalisty zbyt późno lub wcale nie zdążymy zareagować. Trzeba mieć na uwadze, że nawet najlepsze leczenie nie zastąpi profilaktyki, dlatego trzeba żyć tu i teraz, a nie jutro czy pojutrze… Nie warto czekać, dlatego zachęcam do Gry o życie.
Więcej na gramozycie.pl