Pomidorowy zbawczy likopen

Likopen to silny przeciwutleniacz, który chroni nasz organizm przed atakami wolnych rodników, chroni nasze serce, obniżając ciśnienie, wzmacnia odporność całego organizmu i wspomaga leczenie niepłodności.

Jest związkiem chemicznym zaliczanym do karotenoidów, naturalnych barwników roślinnych, odpowiedzialnych za ich pomarańczowy, żółty i czerwony kolor. Wśród karotenoidów, będących silnymi przeciwutleniaczami, wyróżnia się także między innymi beta-karoten, luteinę i zeaksantynę. Związki te nie są wytwarzane przez organizm, muszą więc być dostarczane wraz z pożywieniem.

Znajdziemy go  przede wszystkim w pomidorach, lecz obecny jest również w owocach dzikiej róży, arbuzach, czerwonych grejpfrutach i papai.

Substancja ta wytwarzana jest w pomidorach w okresie ich dojrzewania – występuje przede wszystkim w powierzchniowych warstwach warzywa, na które oddziałuje światło. Dlatego jeśli kupujemy pomidory, które były zbierane jeszcze jako zielone i spryskiwane w czasie transportu azotem, w celu przyśpieszenia dojrzewania, zawartość tej substancji jest oczywiście znikoma!

UWAGA! 

  • Usuniecie skórki z pomidorów znacznie obniża ilość likopenu w warzywie!
  • Wykorzystanie likopenu wzrasta pięciokrotnie w przypadku poddania warzywa obróbce cieplnej, substancja zostaje uwalniana z chromoplastów podczas pękania komórek w podwyższonej temperaturze.
  • Warunkiem wykorzystania likopenu w układzie trawiennym jest równoczesna obecność tłuszczu w pokarmie.
  • Likopen nie powoduje reakcji alergicznych

 

Likopen z pomidorów na strefazdrowie.pl

Likopen z pomidorów na strefazdrowie.pl

Serce

Badania potwierdzają istotną rolę likopenu w profilaktyce przeciwmiażdżycowej, hamuje on bowiem utlenianie „złego” cholesterolu LDL – proces ten bezpośrednio wiąże się z rozwojem arteriosklerozy.

Kości

Dieta obfitująca w likopen korzystnie wpływa również na gęstość mineralną kości, zmniejszając ryzyko rozwoju osteoporozy, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Walka z rakiem

Szczególnie podkreślane są przeciwnowotworowe właściwości likopenu. Pozytywne działanie zaobserwowano w przypadku raka prostaty, trzustki, piersi, płuc, szyjki macicy i przewodu pokarmowego.

Niepłodność mężczyzn

Plemniki są ogromnie wrażliwe na uszkodzenia oksydacyjne – likopen jako antyoksydant może w wyrazny sposób wpływać na ich jakość.

Ochrona skóry

Likopen coraz częściej jest wykorzystywany w branży kosmetycznej, dzięki swym właściwościom fotoochrony, zmniejsza ryzyko poparzeń słonecznych skóry.

Gdzie jeszcze znajdziemy likopen?

Jako, że jest pomarańczowo-czerwonym barwnikiem występującym w postaci naturalnej w owocach i warzywach o czerwonej barwie, znajduje się także w arbuzach, morelach, czerwonych grejpfrutach, czerwonej gujawie.

email

2 comments for “Pomidorowy zbawczy likopen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *