Witaminy i właściwa dieta wyraźnie wpływają na wzrost włosów i zapobiega ich utracie. Mimo tego, że ilość włosów oraz ich struktura uzależniona jest w dużej mierze od uwarunkowań genetycznych, jednak dobre odżywianie może odegrać dużą rolę we wzroście i wzmocnieniu włosów.
Jeśli chcesz mieć mocne i zdrowe włosy zadbaj o:
1. Białko – włosy zbudowane są m.in. z białka i składników mineralnych, niedobór białka może powodować wypadanie i łamliwość włosów. Dodaj białko do diety poprzez włączenie produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso i nabiał.
2. Witamina C – jak wiadomo, że nasze włosy nie mogą same produkować i magazynować substancji odżywczych i trzeba je do nich dostarczać, dlatego właśnie witamina C bardzo wspiera rozwój włosów. Dzięki niej bowiem mikroelementy są lepiej dostarczane do włosów, a to z kolei sprzyja ich rozwojowi.
3. Witaminy B – z grupy B uczestniczą bezpośrednio w procesach fizjologicznych wzrostu włosów. Chronią je również przed chorobami, a także niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Witamina B1 i B2, regulują pracę gruczołów łojowych, uczestniczą w procesach regeneracji komórek i tkanek, zabezpieczają przed powstawaniem łupieżu.Witamina B3, czyli niacyna, współzarządza pracą układu krwionośnego, jest potrzebna do wytworzenia odpowiedniej ilości czerwonych krwinek oraz wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki niej składniki pokarmowe i tlen dostarczane są do wszystkich tkanek i komórek, w tym również do włosów, zapewniając im odpowiednie odżywienie.Witamina B5, inaczej zwana kwasem pantotenowym, bardzo dobrze wpływa na włosy. Poprawia ich pigmentację. Jest naturalnym lekiem na siwienie. Odgrywa ogromną rolę w procesach regeneracyjnych.Witaminę B6, czyli pirydoksynę, jest ona niezbędna w procesie produkcji włosa, gdyż bierze udział w podziale komórek w mieszkach włosowych. Zatem niedobór tej witaminy może zahamować wzrost włosów.Również witamina B9, czyli kwas foliowy, jest odpowiedzialny za wzrost włosów.Natomiast witamina B12, czyli cyjanokobalamina, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Niedobór tych witamin może prowadzić do nadmiernego łojotoku.
4. Witamina E – zajmuje się zwiększeniem absorpcji tlenu do obiegu krwi. Jest niezwykle istotne dla poprawy cyrkulacji do skóry głowy. Kiedy trzon włosa ma tendencje do łamliwości i częstszego wypadania oznacza że brakuje witaminy E. Naturalnej witaminy E w programie wzrostu włosów powinno znajdować się od 400 do 800 I.U.
5. Żelazko – wchodzi w skład hemoglobiny. To ona odpowiada między innymi za transport tlenu do poszczególnych komórek. Jeśli pojawia się niedobór żelaza, to zmniejsza się też ilość hemoglobiny, a efektem tego stanu rzeczy jest mniej tlenu. Wtedy organizm stara się w taki sposób dawkować ten istotny dla życia składnik, aby dostawały go najważniejsze organy w naszym organizmie (serce, płuca itd.). Komórki cebulek włosowych są na liście na końcu. Jony żelaza stymulują komórki naszego ciała do oddychania i podziału. Mają więc znaczący wpływ na proces wzrostu włosów bezpośrednio w jego macierzy oraz jego wygląd.
6. Minerały – zwłaszcza miedź i cynk, jeżeli nasz organizm odczuwa niedobór tych minerałów, pobiera je z włosów. Zadbaj o te elementy w codziennej diecie.
7. Mniej alkoholu – regularne spożywanie w dużych ilościach, może spowodować większe zapotrzebowanie na tiaminę. Jeśli więc nie dostarczamy jej z dietą więcej, niż zwykle – organizmowi może zacząć jej brakować, co również odbija się po jakimś czasie na wyglądzie włosów. Ponadto alkohol wypłukuje minerały z organizmu, a to również odbija się na kondycji naszych włosów, np. spadek cynku objawi się wzmożonym wypadaniem włosów.
8. Rzucenie palenia – palenie papierosów zmniejsza przepływ krwi, a to powoduje zmniejszenie wzrostu włosów. Paleni skutkuje wysuszeniem włosów, ich osłabieniem, brakiem blasku i sprężystości. W dymie papierosowym znajdują się substancje toksyczne, które dodatkowo niekorzystnie wpływające na wzrost włosów. Okazuje się, że na skutek oddziaływania tych substancji dochodzi do blokowania procesów prowadzących do produkcji białek. A jak wiadomo – to właśnie proteiny są składnikiem budulcowym włosów.
Choć procesy związane z wypadaniem i przerzedzaniem się włosów, w sposób nieunikniony przychodzą wraz z wiekiem, często są też wynikiem zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu, jednak warto zwrócić uwagę na naszą dietę i pamiętać o wskazówkach, by cieszyć się swoimi włosami jak najdłużej.
Przygotował: pawro
4 comments for “Dieta na mocne i zdrowe włosy”