Antybiotyk niekoniecznie dobry na wszystko!

Antybiotyk nie koniecznie dobry na wszystko

Antybiotyk nie koniecznie dobry na wszystko

Antybiotyki leczą tylko choroby bakteryjne! Z wirusem sobie nie poradzi, za to zwiększy oporność bakterii. Choroby jak grypa czy przeziębienie wywołują wyłącznie wirusy i przyjmowanie antybiotyków w tych schorzeniach nie tylko ich nie leczy, ale naraża pacjenta na działania niepożądane. W leczeniu zakażeń wirusowych wystarczą leki zmniejszające przykre objawy, higiena, pozostanie w domu na kilka dni.

Polacy przyjmują antybiotyki na prawie wszystkie dolegliwości. Jak wynika z badań 43% badanych oczekuje od lekarza przypisania antybiotyku na grypę. Problem w tym, że grypę wywołują wirusy, a antybiotyki leczą tylko choroby wywołane bakteriami.

Przepisanie antybiotyków na ewidentne zakażenie wirusowe jest błędem, ale trzeba zaznaczyć, że odróżnienie zakażenia wirusowego od bakteryjnego nie zawsze jest oczywiste. Lekarzowi pomogłyby szybkie testy diagnostyczne, pozwalające oznaczyć parametry zapalne od razu w gabinecie, np. CRP, czyli białko ostrej fazy, które wskazuje, że w organizmie toczy się proces zapalny. W przypadku zapalenia gardła kluczową sprawą jest odróżnienie zakażenia wirusowego, które jest przyczyną co najmniej w 80 proc. przypadków, od bakteryjnego. Mamy w tej chwili dostępne testy, które nam w tym pomagają. We Francji ubezpieczyciel wyposażył w nie wszystkich lekarzy pierwszego kontaktu, dzięki czemu udało się zmniejszyć stosowanie antybiotyków. W Polsce nie są, niestety, refundowane, ale na ich zakup decyduje się coraz więcej lekarzy i przychodni i wierzę, że wkrótce NFZ pomoże finansowo przy ich zakupie.

Poza tym antybiotyki działają jak bomba atomowa na całą mikroflorę organizmu – także tą pożyteczną, niezbędną do życia – powodując, że po każdej kuracji antybiotykowej organizm wraca dłuższy czas do równowagi – stąd zalecane kuracje witaminowe, czy jedzenie dużej ilości owoców.

Obecnie w czasie wizyty u lekarza, jeśli masz wątpliwości, czy jest to infekcja bakteryjna, czy wirusowa, możesz poprosić lekarza o tzw. wymaz z gardła, który jednoznacznie określi rodzaj infekcji.

YouTube Preview Image

Przygotował: PAWRO

 

 

email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *