Wiem, wiem, jakbym słyszał siebie, …a muszę, …ale wymyślasz, zimno, mokro, psa ciężko wygonić z domu, a tu mam sam siebie, z własnej, nieprzymuszonej woli, eksmitować z wygodnego fotela! Zbaraniałeś gorąca herbata, drink, TV to dopiero aktywność sportowa, jak znalazł!:) Ok, całkiem na poważnie -spacery, pływanie, jazda na rowerze, jogging, jazda na nartach, aerobik, taniec lub setki innych czynności może pomóc twojemu sercu, poprawić ogólne samopoczucie, sprawność fizyczną i psychiczną. Każdy ruch powoduje wzrost temperatury ciała, poprawia krążenie, wzmacnia mięśnie. Wchodzenie na pierwsze piętro nie musi być okupione ciężka zadyszką. Jeśli dużo przebywasz w siedzącej pozycji warto dla równowagi odciążyć kręgosłup i zainwestować czas na pływanie. Obojętnie czy jest to zorganizowany program ćwiczeń czy po prostu część rutynowej codzienności, wszystkie ćwiczenia przyczyniają się do lepszego samopoczucia i zdrowszego serca. Zrób pierwszy krok pieszo – spacer. To nic nie kosztuje, łatwe do zrobienia a kiedy masz do tego towarzysza spaceru, masz większe szanse, aby utrzymać motywację.
Oto kilka porad na sukces ćwiczeń:
1. Dobrze się ubierz!
- Noś wygodne obuwie, odpowiednie do aktywności i komfortowe,
- Wkładaj luźne ubranie odpowiednie do pogody i aktywności. Na jesień i zimę warto zaopatrzyć się w odzież termoaktywną – jest lekka, utrzymuje ciepłą i suchą skórę!
2. Daj sobie czas!
- Zacznij powoli. Stopniowo zwiększaj do co najmniej 30 minut aktywności każdego dnia tygodnia.
- Ćwicz o tej samej porze dnia, niech staje się to stałym elementem życia – rutyną.
- Znajdź wygodne miejsce i czas wykonywania aktywności. Spróbuj uczynić z tego nawyk, ale pozostań elastyczny. Jeśli przegapiłeś okazję do ćwiczeń w danym dniu lub wyskoczył ci czas (goście, nagły wyjazd, zamknięty basen) nadrób w inny sposób lub innym czasie.
3. Nie wymagaj od siebie za dużo – spalisz się!
- Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, masz nadwagę, masz wysokie ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej lub wystąpienia innych przewlekłych problemów zdrowotnych, udaj się do lekarza dla oceny medycznej przed rozpoczęciem programu aktywności fizycznej.
- Wykorzystuj szansę na aktywność – idź piechotą zamiast wozić się autem, wybierz schody zamiast windę.
- Nie zniechęcaj się, jeśli przerwiesz z jakiegoś powodu (choroba, niedyspozycja). Zacznij ponownie stopniowo powracać do starego tempa.
- Nie należy wykonywać aktywności zaraz po posiłku, gdy jest bardzo gorąco i wilgotno, lub po prostu nie czuję się na siłach.
Baw się!
- Wybierz czynności, które są ciekawe, nie muszą być od razu męczące. Urozmaicaj je np. raz bieganie, raz basen. Opracuj plan, harmonogram szeregu działań na cały tydzień, miesiąc – pomoże ci to, być konsekwentnym
- Poszukaj w rodzinie, wśród przyjaciół, sąsiadów współtowarzysza – będzie bardziej prawdopodobne wytrwanie w postanowieniach aktywnego życia. Ewentualnie dołączyć do grupy ćwiczących lub klubu odnowy biologicznej.
- Podczas biegania, spaceru warto słuchać muzyki, radia, by aktywność nie wydawała się monotonna
- Zainwestuj w sprzęt domowy: bieżnia, orbitrek, rowerek, wiosła – unikniesz wymówek i wykrętów związanych ze złą aurą.
Świętuj swój sukces!
- Prowadź zapisy swoich działań w kalendarzu lub w dzienniku. Opisuj czas, odległość, ilość powtórzeń, jeżeli posiadasz urządzenia mierzące parametry: ciśnienie, spalone kalorie – warto to odnotować.
- Ustawiaj sobie cele, kamienie milowe – przepłynąć lub przebiec 5 km w tygodniu, ćwiczyć 30 minut dziennie, osiągnąć 50 powtórzeń (brzuszków, pompek). Nic nie motywuje jak sukces!
Zachęcam do podjęcia aktywności fizycznych, dobrze przemyśl, zaplanuj czas i miejsce i do dzieła! Pamietaj o rozgrzewce, kilka wymachów, obrotów, skłonów i jedzieeemy;)
przygotował: Pawro
2 comments for “Jak wpisać aktywność fizyczną w codzienność”