Aktywność fizyczna zapobiega depresji

Nawet umiarkowane ćwiczenia, wykonywane regularnie sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi! Doświadczasz tego? Czy potrzebujesz dowodów?! Profesorowie z Uniwersytetu w Toronto zebrali i przeanalizowali ponad 26 lat badań naukowych na temat wpływu aktywności fizycznej na samopoczucie. Stwierdzono, że ​​nawet umiarkowany poziom aktywności fizycznej, jak spacer 20-30 minut dziennie – może zapobiec depresji u osób w każdym wieku (publikacja w American Journal of Preventive Medicine).

Podświadomie szukamy przyjemnosći

Jeśli ćwiczenie jest czymś, co kojarzy się nam z przyjemnością i dobrym samopoczuciem, będzie bardziej prawdopodobne, że będziemy chcieli uczynić z aktywności fizycznej

Zbawczy wpływ ćwiczeń na mózg - foto z tapeciarnia.pl

Zbawczy wpływ ćwiczeń na mózg – foto z tapeciarnia.pl

codzienną rutynę.

Nasze ciała i umysły poszukują stanów,  w których, czują się dobrze.  Wszystko, czego ludzie potrzebują, aby przetrwać: żywność, woda, sen , relacje społeczne, kontakty seksualne, głęboki oddech, czy fizyczny wysiłek powodują uwalniania kaskadę neurochemicznych procesów, które są niczym nagroda, powodująca, że chcemy więcej.

Z drugiej strony, brak aktywności fizycznej może spowodować w twoim ciele i umyśle do „zwarcia”, kryzysu. Jest to jeden z największych problemów życiowych w erze cyfrowej. I możemy wysunąć śmiało tezę, jedne z większych problemów w ludzkiej przyszłości. Coraz częściej korzystamy z porad psychologów, psychiatrów, w dużej mierze powodowany zmęczeniem umysłowym, stresem. Ale jednocześnie brakiem czynnika równoważącego – aktywności fizycznej.  Ludzie nie są biologicznie przystosowani do bycia izolowanymi lub siedzący za ekranach komputerów przez ogromną cześć dnia.

Ćwiczenia są eliksirem dla zdrowego samopoczucia psychicznego

Zważywszy na częstość występowania depresji w nowoczesnym świecie, potrzebne są dalsze badania w celu określenia wszystkich czynników, które powodują i mogą zapobiec depresji. W coraz większym stopniu, aktywność fizyczna jest uznana jako skuteczne narzędzie do leczenia i zapobiegania depresji.

Uniwersytet w Torionto  zbadał, czy aktywność fizyczna chroni przed wystąpieniem depresji zbierając ogromne ilości danych, biorąc pod uwagę informacje z baz danych m.in.: MEDLINE, Embase, PubMed, PsycINFO, SPORTDiscus i Cochrane Database of Systematic Reviews.

Pod lupę wzięto wszelkie publikacje naukowe, medyczne związane z badaniem relacji między aktywnością fizyczną. Formalną ocena jakości dla każdego badania przeprowadzono również przez niezależnych recenzentów.

Wyselekcjonowano 6363 dokumentów, z których wzięto do analizy 30 badań. Spośród nich, 25 badania wykazały, że aktywność fizyczna zmniejszała ryzyko wystąpienia depresji.Większość z tych badań były wysokiej jakości metodologicznej i zapewniały spójne dowody na to, że aktywność fizyczna zwiększa poczucie szczęscia i zapobiega depresji w przyszłości. Istnieje coraz więcej dowodów, że nawet bardzo umiarkowany poziom aktywności fizycznej (np. chodzenie 20-30 minut dziennie) może skutecznie zapobiec chorobomą psychicznym oraz znacznie podnieść poziom poczucia szczęścia.

 Wniosek: nawet umiarkowane ćwiczenia mogą zastąpić stosowanie kosztownych leków z ich skutkami ubocznymi.

Naukowcy stwierdzają, że ​​zakres badań ostatnich 26 lat potwierdzają, że ​​niezależnie od indywidualnych predyspozycji, umiarkowane ćwiczenia nie tylko leczą, ale mogą

Hormon irisin i jego wpływ na depresje

Hormon irisin i jego wpływ na depresje

zapobiec depresji. “To na pewno warto pamiętać, że jeśli jesteś w danej chwili aktywny, należy to utrzymać. Jeśli nie jesteś aktywny fizycznie, należy rozpocząć, odnaleźć swoją przestrzeń aktywności (spacer z psem, rower).”

Naukowcy z Dana-Farber i Harvard Medical School są autorami badania szczególnej cząsteczki uwalnianej podczas długotrwałego wysiłku, która poprawia funkcje poznawcze i chroni mózg przed degeneracją. Ich odkrycia, Zostały opublikowane w dniu 10 października 2013 roku, Cell Press czasopismo  Cell Metabolism .

Naukowcy wiedzą już od dziesięcioleci, że ćwiczenia aerobowe są dobre dla ludzkiego mózgu. Przełomowym odkryciem było odkrycie hormonu zwanego irisin , który jest wytwarzany podczas wykonywania aktywności fizycznych przez reakcję łańcuchową. Irisin przypuszczalnie ma działanie neuroochronne. Naukowcy byli w stanie sztucznie zwiększyć poziom irisin we krwi, który aktywowany geny zaangażowane w procesy uczenie się i zapamiętywania.

Poprzez  eksperymenty przeprowadzonych na myszach, badacze prowadzący Dr Bruce Spiegelman z Dana-Farber Cancer Institute i Harvard Medical School odkryli, że cząsteczka zwana FNDC5 i jego produkt uboczny, irisin, zwiększa się w mózgu przez regularny wysiłek.

Według dr Ronald Duman z Uniwersytecie Yale, przewlekły stres , lęk i depresja są związane z zanikiem lub utratą neuronów, a ćwiczenia zostały powiązane z rozwojem nowych neuronów.

 Wniosek: Ćwiczenie rozpoczyna reakcję łańcuchową, która poprawia zdrowie mózgu.

Naukowcy planują dalsze badania mające na celu stworzenie stabilnej formy białka irisin, która może kiedyś pomóc w walce z  degeneracją mózgu u ludzi nie mogących podejmować wysiłku fizycznego.

Jeśli jednak jesteś w stanie włączyć jakieś ćwiczenia w codzienny styl życia, zrobisz coś cudownego nie tylko dla swego ciała, ale przede wszystkim jak pokazały powyższe badania, dla swojego mózgu.

Wykorzystano materiał: www.redorbit.com

przygotował: pawro

email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *